tekvando, tekvando buluşu, tekvando ne zaman bulundu, tekvandoyu kim buldu, tekvandoyu kim icat etti, tekvandonun bulunuşu, tekvandonun icadı, tekvandonun mucidi

tekvando, tekvando buluşu, tekvando ne zaman bulundu, tekvandoyu kim buldu, tekvandoyu kim icat etti, tekvandonun bulunuşu, tekvandonun icadı, tekvandonun mucidi

Tekvando, iyiliğe giden yol, merhamet ve doğruluk anlamına gelmektedir. Kelime anlamı ise ayak ve el’dir. Tekvando, kendini savunma savaşma sanatı olan Kore kökenli uzak doğru sporlarından bir tanesidir. Kung-fu ve karate sporlarından oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Tekvando, tarihin eski izlerini taşımakla birlikte Kore’nin kuzey bölgelerinde milattan önce 37’de bulunan bir mezara ait duvar resimlerinde tekvando figürleri görülmüştür. Tekvando, hem bir sanat hem de bir savunma sporu olarak uygulanmaktadır. Aynı zamanda insanlar, fiziksel ve zihinsel yeteneklerini geliştirmek amacıyla da bu spor ile uğraşırlar.

Tekvando sporu, insana güven, alçak gönüllülük ve soğukkanlılık öğretir. Kore tarihinde yaklaşık 600’lü yıllarda ortaya çıkan tekvando, genellikle sıhhati geliştirmek amacıyla uygulanırdı. Fakat ülkeyi Japonlar işgal etmeye başlayınca, tekvandoculuk bir savaş sanatı haline gelmeye başlandı.

Tekvando sporunda, ustalık ve tecrübe durumunu göstermek için, bir çok uzakdoğu kökenli savaş sanatında yer aldığı gibi spora özgü kıyafetin üzerine kuşak bağlanır. Bu kuşaklar, siyah, mavi, kırmızı, beyaz, yeşil gibi renkler alır. Tekvando sporunda kişinin başarı durumuna göre kuşak renkleri atlar.Bir tekvando sporcusunun siyah kuşağa geçebilmesi için yaklaşık 15 yaşından gün alması gerekiyor, eğer kişinin yaşı tutmuyorsa siyah yerine Pum kuşak alır.

YouTube Preview Image