Kayak Sporu , Kayak Sporu buluşu, Kayak Sporu ne zaman bulundu, Kayak Sporunu kim buldu, Kayak Sporunu kim icat etti , Kayak Sporunun bulunuşu, Kayak Sporunun icadı, Kayak Sporunun mucidi

Kayak Sporu , Kayak Sporu buluşu, Kayak Sporu ne zaman bulundu, Kayak Sporunu kim buldu, Kayak Sporunu kim icat etti , Kayak Sporunun bulunuşu, Kayak Sporunun icadı, Kayak Sporunun mucidi

Kayak Sporu’nu  Kim Buldu?
Kış ve kar denince akla ilk gelen spor olan Kayak, insanların kar üzerinde batmadan kayarak ilerlemesini sağlayan bir araç ve bunu kullanarak yapılabilecek olan bir spor dalıdır. Kayak ilk kez insanların karda batmadan ilerleyebilmek için ağaçlardan gereçler yapması olarak bulunmuştur, şeklinde düşünülmektedir.

Dişbudak, betula ve çamdan yapılan ilk kayakların ise 5000 yıl kadar öncesine ait olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu kayakların kaygan bir hâl alabilmesi içinde taban kısmına katran ve betula sürülmüş ve deriyle kaplanmıştır. Kayak ilk kez Sibirya, Moğolistan ve Altaylarda ortaya çıkmıştır. Kayak buradan Kuzey Amerika, Balkanlar, Anadolu ve İskandinavya ile İzlanda’ya doğru göçlerle birlikte taşınmıştır. Hoting Ski isimli İsveç’te bulunan çamdan yapılma kayağın 4500 yaşında olduğu tespit edilmiştir.

İlk kez Norveç, İsveç ve Finlandiya gibi ülkelerde ulaşım amaçlı kullanılan kayak 15. YY’dan itibaren askeri amaçlı kullanılmaya başlamıştır. Zaman içinde  gelişimle birlikte bir spor olarak kullanılmaya başlamış ve 1866 yılında Christina‘da ilk kez kayak yarışları düzenlenmiştir. Bu yarışmaya duyulan büyük ilgiden sonra da 1879’da Oslo’da büyük bir organizasyon daha yapılmıştır. Grönland’da Kayakla Gezi kitabını yayınlayan Norveç’li Fridtjof Nansen‘de bu sporun yayılmasını sağlamıştır. Yine ilk kayak kulübü Nansen’in girişimleri ile kurulmuştur. 1896’da Mahias Zdarsky Alp Disiplinlerinin temelini atan teknikler ile kayakda devrim yaratmıştır. Günümüzde Kuzey Disiplini ve Alp Disiplini en ünlü yarışlar olarak halen devam etmektedir.

YouTube Preview Image