Buz Hokeyi ,Buz Hokeyi buluşu, Buz Hokeyi ne zaman bulundu, Buz Hokeyini kim buldu,Buz Hokeyini kim icat etti ,Buz Hokeyinin bulunuşu, Buz Hokeyinin icadı, Buz Hokeyinin mucidi

Buz Hokeyi ,Buz Hokeyi buluşu, Buz Hokeyi ne zaman bulundu, Buz Hokeyini kim buldu,Buz Hokeyini kim icat etti ,Buz Hokeyinin bulunuşu, Buz Hokeyinin icadı, Buz Hokeyinin mucidi

Buz Hokeyi’ni Kim Buldu?  
Ülkemizde pek popüler olmasada zevki spor dallarından biridir buz hokeyi. Buz Hokeyi adı üzerinde buzun üzerinde oynanan ve iki takımın karşılaştığı bir spor oyunudur. Oyuncular buz hokeyi için dizayn edilmiş patenlerini giyerek hokey diskini kontrol etmeye çalışırlar ve rakip kaleye diski sokarak sayı elde ederler.

Takımlar biri kaleci olmak üzere altı kişiden oluşmaktadır. Oyun boyunca mola olmamaktadır. Normalde bir takımın 20 kadar oyuncusu bulunmaktadır. Oyun sırasında kural ihlali yapan bir oyuncu olursa hakem ceza olarak o takımı bir süreliğine eksik oynatabilir. Saha 26 x 56 metre ebatlarındadır ve oyun 15 ila 20 dakikalık 3 devreden oluşur.

Buz hokeyinde dünyanın en iyi oyuncuları Ulusal Hokey Ligi olan NHL’den çıkmaktadır. NHL 1917’de başlamış ve 2007 itibari ile 15 takımlı 2 lig üzerinden oynanmaya devam etmektedir. Buz hokeyi Amerika, Kanada, Finlandiya, Rusya ve İsveç’te popüler olan bir spor dalıdır. Buz hokeyi ilk kez orta çağ sıralarında Kuzey Avrupalılarca oynanmaktaydı. 19.YY’ın ortalarında ise Kanada’da ilkel olarak oynanmaya başlamıştır. Bu bilgilere dayanarak ilk kez buz hokeyini 19.YY’da Kanada’lı güvertecilerin bulduğunu söyleyebiliriz. İlk hokey müsabakası ise 1855’te Kingston ve Ontario takımları tarafından oynandığı tahmin edilmektedir. Kayıtlara geçen ilk maç ise 1865’te Robertson isimli bir üniversite öğrencisi tarafından düzenlenmiştir.

YouTube Preview Image