Bowling ,Bowling buluşu, Bowling ne zaman bulundu, Bowlingi kim buldu, Bowlingi kim icat etti , Bowlingin bulunuşu, Bowlingin icadı, Bowlingin mucidi

Bowling ,Bowling buluşu, Bowling ne zaman bulundu, Bowlingi kim buldu, Bowlingi kim icat etti , Bowlingin bulunuşu, Bowlingin icadı, Bowlingin mucidi

Bowling’i Kim Buldu?
Ülkemizde popülerleşmeye başlanan sporlardan biride Bowling’tir. Bowling oyun hattının son noktasında bulunan labut veya kukaları, Bowling’e özel olarak hazırlanmış toplar yardımı ile devirerek oynanan bir salon sporudur.

Mısır’da yapılan kazılar sonucunda Bowling sporunun milattan önce 5000’li yıllara kadar gittiğine dair bulgular ortaya çıkarılmıştır. Kökenleri milattan öncelere kadar uzanmış olan bu spora, sporun dışında da bazı anlamlar yüklenmiştir. Örneğin 3. ve 4. yüzyıllar sırasında iyi bir bowling oyuncusu olsaydınız kilise tarafından günahlarından daha iyi arınmış biri olarak lanse edilebilirdiniz. O yüzyıllarda düzenlenen oyunlar boyunca labutlar veya kukalar işlenen günahları temsil ederken devirilen her kuka da günahlardan arınma manasına geliyordu.

Günümüzde ise Bowling sporunun farklı tipleri bulunmaktadır. Dünya Bowling Federasyonu WTBA, Uluslararası Bowling Federasyonu FIQ ve Avrupa Bowling Federasyonu ETBF tarafından belirlenmiş bowling oyun tipi bulunmaktadır.  9 ve 10 pin şeklinde 2 tiptir. Amaç 18,288 metre olarak belirlenen lane isimli hattın ileri kısmında bulunan pinleri devirmektir. Ülkemizde ise Bowling 10 pin olarak oynanmaktadır. Bowling branşı faaliyetlerini Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu altında devam ettirmektedir. Süper, 1,2 ve 3. lig olarak 4 adet ulusal ligimiz bulunmaktadır.
YouTube Preview Image