081112_badminton2

Badminton , Badminton buluşu, Badminton ne zaman bulundu, Badmintonı kim buldu, Badmintonı kim icat etti ,Badmintonın bulunuşu, Badmintonın icadı, Badmintonın mucidi

Badminton’u Kim Buldu?
Badminton ya da Tüytop ismi verilen tenis benzeri oyun raket ve bir tür tüytop ile oynanan bir oyundur. Kaz tüyünden yapılan bir top ve raket ile oynanan Badminton, topu file üzerinden rakip alana atılması ve geri dönmesi sağlamak amacıyla yapılamakta olan bir spor dalıdır.

Badminton spor dalı 7’den 70’e kadar her insanın yapabileceği ender sporlardan biridir. Badminton yapılan ayak hareketleri ve saha tutma hamleleri ile Atalarımızın kılıç sporuna da benzetilmektedir.Ti Jian Zi ismi verilen milattan önce 5. YY’da Çinlilerin oynadığı oyun Badminton’un atası olarak kabul edilmektedir. Yine Hindistan’da Poona isimli badminton benzeri bir oyun 19. YY sıralarında oynanmıştır. Poona isimli günümüz Badminton’una çok benzeyen bu oyunu görüp beğenen İngiliz subayları 1860 yılında ülkelerine getirmişler.

Badminton ismi ise Beauford Dükü’nün kızlarının bu oyunu ilk kez Badminyon Evi isimli yerde oynamalarından gelmektedir. Badminton’un ilk kurallarını ise J. L. Baldwin isimli bir sporcu koymuştur. 1870’lerde Hindistan’dan dönen İngiliz subaylarıda Badminton’u bu kurallara göre oynamaya devam etmişlerdir. Bundan sonra ise 4 yıl gibi kısa bir süre içinde yaygınlaşan sporun ilk kulübü kurulmuş ve ülke çapında yaygınlaşmıştır. Sonrasında ise çeşitli ülkelere yayılan sporun 1934’de Uluslararası Badminton Federasyonu kurulmuştur.

YouTube Preview Image