zeplinin bulunuşu hakkında bilgi

zeplin, zeplin buluşu, zeplin ne zaman bulundu, zeplini kim buldu ,zeplini kim icat etti, zeplinin bulunuşu, zeplinin icadı, zeplinin mucidi, Kont Ferdinand von Zeppelin

Zeplini Kim Buldu?
Zeplin 20. YY’ın görkemli taşıma ve savaş araçları. Zeplin aslen bir hava gemisi olup ulaşım aracı olarak da kullanılabilmektedir. İtme kuvvetiyle yol almalarını sağlayan motorları ve havada yön değiştirmesini sağlayan dümenlerini bulunan genellikle puroya benzetilen altındaki kabin ile yolcu taşıyabilen güdümlü balonlardır. Kont Ferdinand von Zeppelin isimli Alman, Zeplin’i bulmuştur. Zeplinin babası olarak tabir edilen Zeppelin ayrıca omurgalı güdümlü balonların en başarılı yapımcısı olmuştur. Zeplinlerde 1937 Hindenburg faciasından sonra Hidrojen yerine Helyum gazı kullanılmaya başlanmıştır.

Zeplinlerin ilk başarılı uçuşu ise Fransız bir mühendis olan Henri Giffard tarafından 24 Kasım 1852 yılında gerçekleştirilmiştir. Giffard 160 kg ağırlığındaki bir buhar makinasını hidrojenle dolu bir torbanın altına takarak Paris’ten 30 km uzaklıktaki Trappes’e uçmayı başarmıştır. İlk gerçek zeplin ise 128 metre uzunluğunda 11 metre çapında, aliminyum iskelet üzerine pamuklu bir bez kaplanarak hazırlanmıştı. 2 Temmuz 1900’de havalanan ilk zeplin 400 metre yüksekliğe çıkarar 6 kilometrelik bir mesafeyi 17 dakika 30 saniyede geçmiştir. İlk zeplinin başarısı üzerine yeni zeplinler üretilmiş ve zeplin üretimi artmıştır.

I. Dünya Savaşı sırasında ise Alman Savaş Bakanlığı’nın destekleri ile artan zeplinler Paris ve Londra’nın bombalanması için kullanılmıştır. Zeplinler toplamda 52.000 kişiyi Atlas okyanusu üzerinde taşımıştır, fakat artan kazalar ve uçaklardaki hızlı gelişmelerden dolayı üretimi durmuştur. Günümüzde ise zeplinler reklam amaçlı kullanılmaktadır. En ünlüsü ise Palm Dubai için üretilen Dubai’nin Ruhu isimli 2006 yapımı dünyanın en büyük zeplinidir.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image