yalan makinesi buluşu hakkında bilgi

yalan makinesi, yalan makinesi buluşu, yalan makinesi ne zaman bulundu, yalan makinesini kim buldu, yalan makinesini kim icat etti, yalan makinesinin bulunuşu, yalan makinesinin icadı, yalan makinesinin mucidi

Yalan Makinesini Kim Buldu?
Eski Çin’de, yalan söyleyen insanlar artan tükürük miktarıyla teşhis edilirdi. Bu amaçla şüphe duydukları kişiye pirinç çiğnetirlerdi.

John Larson ise, tükürük yerine nabzı kriter olarak kabul ederek 1921 yılında bir yalan makinesi geliştirdi. Özellikle ABD’de polis sorgulamalarında kullanılan bu makina, FBI ve CIA ‘de görev alacak devlet memurları adaylarını da test etmek amacıyla kullanılmıştır. Yalan makinesinin kullanımı da pratiktir.

Öncelikle kişiye 4- 6 adet sensör bağlanır. Bu sensörler polygraph adı verilen bir alet ile bağlanılmaktadır. Dönen bir kağıt üzerinde sensörlerden gelen sinyallere göre grafik oluşmaktadır. Nefes alış hızının, nabzın, tansiyonun ve terleme miktarının kayda alındığı yalan makinesi ayrıca, kol ve bacak hareketlerini de kayıt altına alabilmektedir.

Sanığa birkaç basit soru sorularak test uygulanmaya başlar. Basit soruların amacı, bu sorulara verilen yanıtlarla sinyallerin düzenini öğrenebilmektir. Daha sonra test, sorgunun amacına uygun sorularla devam etmektedir. Kişinin bu sorulara verdiği yanıtların doğruluğu veya yalan olduğu kayda alınmaya halen devam eden sinyallerde meydana gelecek değişikliklerle anlaşılmaktadır. Kağıt üzerinde oluşan grafikler, test süreci boyunca ve sonrasında uzman kişiler tarafından kontrol edilir. Kalp atış hızı ve tansiyonun yükselmesi bu grafiklerde en etkili kanıtı oluşturmaktadır.

Ancak yalan makinası, uzun zaman boyunca özellikle ABD’de kullanım ortamı bulmuş olsa da güvenilirliği tam olarak kanıtlanamamıştır. İnsanların yalan söylerken aynı davranışlarda bulunmuyor olması ve soruları aynı şekilde yorumlamamaları bu testlerin her zaman doğru sonuç vermediğini, yanıltabildiğini düşündürmüştür.