WWW’yi Kim Buldu?
Milyonlarda insanın bildiği ve belkide günde milyarlarca defa yazılan WWW terimi, Dünya Çapında Ağ anlamına gelmektedir. İngilizce World Wide Web kelimesinin baş harfleri kullanılarak oluşturulmuştur.

Örümcek ağı gibi birbiriyle bağlantılı olan sayfalardan ve internet üzerinde çalışmakta olan WWW ile başlayan adreslerde toplanmış olan sayfaların görüntülenmesini sağlayan servise verilmiş isimdir. Internet ile web terimi aynı olguyu tanımlamazlar, web internet kapsamında olan ve internetin yaklaşık %85’i kapsayan internet içerisindeki en büyük servistir Death Star OG reviews.

Web kavramı, İsviçre’de ki CERN laboratuvarlarında bilgisayar programcısı olarak görev yapan Tim Berners Lee tarafından oluşturulmuştur. 1980’de CERN araştırmacılarının bilgi ve dökümanları birbirleriyle paylaşmalarını sağlanması gerektiğini düşünen Tim Berners Lee ENQUIRE isimli sistem prototipini önermiş ardından da 1989’da internet tabanlı olan sistemin ilk tabanlarını atmıştır.

1990’da HTML dilini geliştirdikten sonra da WWW sistemini hayata geçirmiştir. Başlarda CERN içinde bilgi paylaşımı için düşünülen HTML dili ve WWW sistemleri günümüzde hayatımızın vazgeçilmez internet terimlerinden ikisi olmuştur. Bugün WWW, Tim Berners Lee’nin başkanı olduğu W3C – World Wide Web Consortium tarafından idare edilmektedir. 1994’den beri hızla büyümekte olan WWW’nin kullanım yaşı da kendisiyle paralel büyümekte ve yaş aralığı genişlemektedir.

Yazımızı inceleyebilirsiniz.

YouTube Preview Image