uzay mekiği hakkında bilgi

uzay mekiği, uzay mekiği buluşu, uzay mekiği ne zaman bulundu, uzay mekiğini kim buldu, uzay mekiğini kim icat etti, uzay mekiğinin bulunuşu, uzay mekiğinin icadı, uzay mekiğinin mucidi

Uzay Mekiğini Kim Buldu?
İlk Uzay Mekiği 1981 yılında yapımı tamamlanmış ve NASA tarafından kullanılmaya başlanmış uzay araçlarıdır. Uzay mekiğinin bulunmasındaki gaye uzaya her seferinde başka araç gönderme derdinden kurtulmaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nin yapmış olduğu uzay mekiği yüzün üzerinde sefer yapmıştır. Fakat yapılan araştırmalar gösterdi ki yeni buluş olan uzay mekikleri eski roketlerden daha maliyetli. ABD bu buluşun güvenli olmadığı ve masraflı olduğu iddiasıyla fazlaca eleştirilmiştir. Bu buluşlarda olası tehlike anında mevcut personeli tahliye edecek bir sistem yoktur. Bu Apollo adı verilen buluşta da aynı şekildedir. Beş tane uzay mekiği üretilmiş, bunlardan iki tanesi kazaya karışmış ve hala bulunamamıştır. Bu yüzden bu buluş uzay tarihindeki ki en tehlikeli buluştur. Uzay mekiği üretimi 2010 yılında durdurulmuş; Hâlihazırda bulunan mekikler kullanılmaktadır.

Hala kullanılan uzay mekikleri:

1-Columbia Uzay Mekiği : 1981 yılında üretilmiş bir mekiktir. Bu Mekik son uçuşunda iniş yapmak üzereyken havada infilak etmiştir.

2-Challenger Uzay Mekiği : 1983 yılında üretimi tamamlandı. 1986 yılında yapmış olduğu uçuşta havadaki aşırı ısı düşüşünden dolayı contaları yakıt sızdırdı. Ve bu mekikte havada infilak etti.

3-Discovery Uzay Mekiği : 1984 yılında üretimi tamamlandı. MİR adı verilen uzay istasyonunun kurulmasında görev aldı. Henüz olumsuz bir olaya karışmadı. Hala NASA’ya hizmet ediyor.

4-Atlantis Uzay Mekiği : 1985 yılında üretimi tamamlandı. Discovery uzay mekiği gibi o da sorunsuz uçuşlar yaptı ve hala NASA’nın hizmetinde

5-Endeavor Uzay Mekiği : 1991 tarihinde üretimi tamamlanmıştır. NASA’nın en genç uzay mekiğidir. Diğerleri gibi hala kullanılmaktadır.

uzay araci

uzay mekiği, uzay mekiği buluşu, uzay mekiği ne zaman bulundu, uzay mekiğini kim buldu, uzay mekiğini kim icat etti, uzay mekiğinin bulunuşu, uzay mekiğinin icadı, uzay mekiğinin mucidi

YouTube Preview Image