Uçaklarda bulunan düğmelerin ve kolların bir kısmı, en kötü durumlarda kullanılıyor ve pilotlar, bu düğmelere basmamayı diliyorlar.

Uçak seyahetlerinin, dünyadaki en tehlikesiz ulaşım türlerinden biri olduğu belgelenmiş bir gerçektir. Sektör, düzenli bir biçimde denetleme ediliyor ve uçuşlarla ilgili her konuda titizlik yapılıyor. yine de uçaklarda olabilecek fena durumlara karşı bazı düğmeler ve kollar bulunuyor. Pilotlar, her ne kadar bunları güvence olarak görse de, düğmelere basmayı gerektirecek herhangi bir durumun yaşanmamasını diliyorlar.

İşte pilotların katiyen basmamayı dilediği 5 düğme ve kol:

Motor yangın kolu

Motor yangın kolu makinelere gelen yakıt akışını mekanik olarak kapatır. Bu Nedenle yangın tehlikesi ortadan kalkmış olur. Fakat işler bu dek kolay yok, kolu çektiğiniz anda motoru ateşleyen makineleri de durduracağınız için bir nevi motor da durur. Bazı durumlarda pilot, motoru kapatmayı erteleyebilir ancak bazen belirlenmiş bölgeler aşılasıya dek tehlike alınır ve devam edilir. Bunu yerine getirmek çoğu süre güvenlidir fakat mümkün arızalar defalarca riskleri de beraberinde getirir.

Mecbur iniş düğmesi

Bu düğme, bir pilotun katiyen basmamasını umduğu bir düğmedir. Düğmeye basıldığında pilot, uçağı yumuşak bir şekilde suya indirmeye hazırlanır. Uçağın daha alçak kısımlarındaki hava girişleri kapatılarak uçağa suyun girmesi engellenir ve uçağın batması önlenir. Bu tedbir sayesinde en fena düşüş senaryosu, mecburi inişle kurtarılmış olur. Keza bu durumda uçağı çabucak indirmek, düşüş riski olduğundan büyük ağırlık taşır.

Uydu kodunu “7500” olarak kurmak

Tüm ticari uçaklar, transponder diye aşina elektronik bir cihaz kullanarak kimliklerini tanıtmalıdır. Bu teçhizat keza, pilotlar tarafından belirlenen hava trafik kontrolüne ve öteki uçaklara acayip durumlar geliştirme konusunda dağıtılmış kodlar gönderebilir. 7700 kodu genel acele durumlar, 7600 kodu radyo iletişimi kaybı için kullanılır. 7500 kodu ise muhtemel bir kaçırılma vakasında devreye sokulur.

Gezgin oksijen düğmesi

Gövdede bir açılabilecek bir delik veya sızıntı sonucu uçağın iç kısmında oksijen kaybedilmesi durumlarında bu düğme devreye sokulur. Ayrıca açılabilecek bir delik uçağın dengesini kaybetmesine niçin olabileceği gibi düşüşler de yaşanabilir. gerçi muhtemel durumlarda yapılabilecek en akla yatkın hamlelerden biri yolculara oksijen maskesini belirlemek olacaktır.

Ivedi şart kolu

Hiçbir pilot, tekerlekleri açılmadan piste iniş yerine getirmek istemez. Eğer iniş sırasında uçağın daha aşağı takımları açılmazsa bu kol devreye sokulur ve zorunlu olarak tekerlekler kullanıma sunulur. Ayrıca bir takım uçaklarda bu koldan ziyade hava basınçlı baskı düğmesi kullanılarak daha alçak takımların açılması sağlanır.

Kaynak : http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-4789504/The-five-buttons-airline-pilots-hope-ll-NEVER-push.html

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn