tükenmez kalemin bulunuşu hakkında bilgi

tükenmez kalem, tükenmez kalem buluşu, tükenmez kalem ne zaman bulundu, tükenmez kalemi kim buldu, tükenmez kalemi kim icat etti, tükenmez kalemin bulunuşu, tükenmez kalemin icadı, tükenmez kalemin mucidi,

Tükenmez Kalemi Kim Buldu?
Hayatımıza kolaylık katan birçok buluşun arkasında ilginç olaylar yatmaktadır. Ladislao Biro Macar bir asıllı bir heykeltıraş, yazar aynı zamanda ressamlık yapan büyük bir sanatçıdır. Bunlara ek olarak çevirmenlik de yapmaktadır. Kaleminin mürekkebini sürekli yenilemek ona eziyet gibi gelmektedir. Bir arayış, buluş için zihnini zorlamaktadır. Nihayet Kardeşi George ile mürekkep akıtma, sayfaların kirlenmesi gibi dertlerden kurtulmak amacıyla buluşuna yön verdi.

Biro gazete bakımında kullanılan mürekkebin hemen kuruduğunu fark etti, bu mürekkep sayfaya leke izi bulaştırmıyordu. Bu mürekkeple bir kalem yapmayı aklında koydu. Buluşunun ucunu bu koyu mürekkebin akışını düzenleyecek şekilde hazırladı. Kalemin ucuna ufak bir top koydu, bu top akışkanlığı kontrol ediyordu. Kalem kâğıtla temas ettikçe ucundaki top da sayfanın yüzünde hareket ediyor, yazma işlemi gerçekleştiriliyordu. Gerçi bu özellik 1888 senesinde bir deri firmasından deriyi işaretlemek amacıyla kullanılan bir alete alınmıştı. Lakin ticari olarak bu buluşun hiçbir niteliği yoktu.

Laszlo Biro buluşunu 1938 senesinde tescillettirdi. 1943 senesinde bu iki kardeş Arjantin’e gitti. Arjantin’de buluşlarına finansman aradılar ve buldular. Tükenmez kalemler artık Birome ismiyle Arjantin’de piyasaya sürüldü. Bu gelişmelerin ardından İngiltere Kraliyetinde bağlı askerlere tükenmez kalem satmaya başladılar. Tükenmez kalemlerine yağmur altında yazı yazabilme fonksiyonunu ekledikten sonra, ürünlerini halka da arz ettiler. Yaklaşık 5000 kişilik bir gruba sağanak yağmurun altında ürün tanıtımı yapıldı. Bu tanıtımın ardından BİC isimli firma bu buluşu satın aldı.
YouTube Preview Image