Trafik İşareti,  Trafik İşaretinin buluşu,  Trafik İşareti ne zaman bulundu,  Trafik İşaretini kim buldu,  Trafik İşaretini kim icat etti , Trafik İşaretinin bulunuşu,Trafik İşaretinin icadı, Trafik İşaretinin mucidi

Trafik İşareti, Trafik İşaretinin buluşu, Trafik İşareti ne zaman bulundu, Trafik İşaretini kim buldu, Trafik İşaretini kim icat etti , Trafik İşaretinin bulunuşu,Trafik İşaretinin icadı, Trafik İşaretinin mucidi

Trafik İşaretlerini Kim Buldu?
Trafik ışıkları ilk defa İngiltere’de bisikletçilere yardımcı olması amacıyla kullanıldı. Tahtadan direkler üzerinde metal levhalar yerleştirildi ve bisikletçilerin dikkatli olması için uyarılar yazıldı.1901 yılında ise bu levhalar araçlar için kullanılmaya başlandı. Trafik işaret sistemi Kraliyet Otomobil Kulübü’nün isteği üzerine tasarlanmıştı.

1903 senesinde ise yerel yönetimin hazırladığı trafik işaretleri Motorlu taşıtlar yasasına dayanarak otoyollara yerleştirildi. 1904 yılında resmi gazetede trafik işaretlerine dair bilgiler yayınlandı.  Resmi daire çalışanları trafik levhalarına uymak zorunda değildi. Kırmızı beyaz tabelalara hız limitleri, üçgen tabelalarda ise uyarılar bulunuyordu.Bütün bunların yanı sıra değişik biçimde trafik ışıkları bulundu.Lakin bütün bu sinyaller, trafik levhaları standardize edilmemişti. Yöreden yöreye değişmekteydi, bu yüzden levhaların hepsine hâkim olmak imkânsızdı Nihayet 1903 yılında hazırlanan yasa tasarısıyla ülkenin her yerinde tek tip levhalar kullanıldı.

Kısıtlı Miktarda da olsa trafik ışıklarını tam manasıyla kullanmaya başlayan ilk ülke Fransa’dır.  Fransa’da kullanılan trafik levhaları kaliteli olması sebebiyle günümüzde de kullanımına devam edilmektedir. Uluslar arası otomobilciler federasyonunun aldığı kararla 1909 yılında ülkeler arası otoyollara da trafik lambaları buluşu yerleştirildi. Avrupa’nın Avrupa’da birçok ülke bu toplantıya katıldı ve alınan kararlar yürürlüğe konuldu. İngiltere ise trafik işaretlerini kullanan ilk ülke olmasına rağmen bu toplantılara katılmayı reddetti. Günümüzde kullanılan trafik işaretleri 1949 yılında yapılan toplantıdan bu yana değişmemiştir.

YouTube Preview Image