Teyp , Teyp buluşu,Teyp ne zaman bulundu, Teypi kim buldu, Teypi kim icat etti , Teypin bulunuşu,Teypin icadı, Teypin mucidi

Teyp , Teyp buluşu,Teyp ne zaman bulundu, Teypi kim buldu, Teypi kim icat etti , Teypin bulunuşu,Teypin icadı, Teypin mucidi

Teyp’i Kim Buldu?
Teyp, elektriğin işaretlerini saklayabilen ve istenildiğinde yeniden işaretlere dönüştürebilen bir tür kayıt cihazıdır. Teyp sözcüğünün kökeni şerit kaydedici kelimesi olan “tape recorder” ‘den gelmektedir.

Oberlin Smith isimli ABD’li bir mühendis manyetik bir ortama kayıt yapılabileceği fikrini ilk ortaya atan kişi olmuştur. 1888’de Electrical World isimli dergide bu düşüncelerini yayımlamıştır. 1894’e gelindiğinde ise Valdemar Poulsen isimli Danimarkalı bir kaşif, sesi elektrik işaretlerine dönüştürmüş ve bunu manyetik bir ortama kaydetmiştir.

1898’de de telegraphone ismini verdiği icadının Danimarka patentini almıştır. İlk zamanlarda kullanım alanı bulunamayan bu icat 1927’de ABD Donanmasında geliştilmiş ve kayıt teli alternatif akım ile düzenlenebilmiştir. 1930’larde ise Alman Magnetophone şiketi kağıt yerine plastik şerit kullanımı başlatmıştır.

Nazi Almanyası bu icadı propaganda aracı olarak etkin bir şekilde kullanmıştır. Teyp, bandı süren motor mekanizması, manyetik alan üreten manyetik kafa, yükseltici bir amplifikatör ve hoparlörden meydana gelmektedir. Teypler genel olarak yavaş kayıt yapmaktadırlar, çünkü hızlı kayıt sesin kalitesini düşürmektedir. Kayıt kafasında bulunan ilave bir özellik sayesinde band üzerinde 4 ayrı kayıt yapılabilmektedir. Bu özellik sayesinde stereofonik teypler icad edilmiştir. Dört ayrı kayıt özelliği sayesinde ses montajı ve ses eko verebilme özellikleri de kullanılabilmektedir.