Lüks otomobillerin ardından taşımacılık sektörüne de adım atmak isteyen elektrikli otomotiv üreticisi Tesla, Eylül ayında elektrikli kamyonlarını tanıtacağını açıklamıştı. Reuters‘ın bugün paylaştığı bir habere kadar Tesla’nın elektrikli kamyonları 320 ile 480 km menzile sahip olacak.

Taşımacılık sektörü düşünüldüğünde azami 480 km’lik menzil fiilen epeyce kısa. Uzun mesafe yol yapan standart benzinli kamyonlar depolarının bütün dolu hali ile az daha 1,600 km yol yapabiliyor.

Orta uzaklıktaki yolcukluklar için başarılı bir alternatif almak için tasarlanan elektrikli kamyon, öteki tüm elektrikli araçların da en büyük problemi olan menzil sorununu aşabilirse gelecekte taşımacılık sektörünün vazgeçilmezlerinden biri olabilir.

Otonom sürüş özelliklerine sahip olacak

Geçtiğimiz Ağustos ayında Tesla’nın elektrikli kamyonlarının sürücüsüz araç teknolojilerini barındırabileceğini sizlere aktarmıştık. Eylül ayında karşımıza çıkacak olan elektrikli kamyon modeli eğer sürücüsüz vasıta teknolojilerine de sahip olursa uzun yol şoförlerinin işlerini ellerinden alabilir. Tanıtılmasına fazla eksik bir zaman kalan elektrikli kamyon ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktıkça sizlerle paylaşacağız.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn