Elon Musk’un teknolojik vaatleri kimileri için gerçek dışı kabul edilse de kurduğu şirket Tesla’da rekor işlere imza atılıyor.  Tesla dünyanın en güçlü lityum iyon bataryasının yapımını Güney Avustralya’da tamamladı. Musk, tesisi söz verdiği süre 100 günden daha kısa bir  sürede tamamladı.

Devasa tesis, bölgedeki yenilenebilir  enerji üretecek ve depolayacak. 100 megawattlık kapasitesi ile 30 bin eve güç sağlayabilecek.

21 Aralık’ta yaz ayına giren Avustralya’nın enerji sorununa çözüm üretmek için  kurulan tesiste 1 Aralık itibari ile test çalışmalarına başlanılacağı belirtildi.

Eylül ayında çalışmalara başlandı

Musk, üretim süresi ile oldukça iddialıydı ve hatta Twitter’da Avustralyalı  girişimci Mike Cannon-Brookes ile bu konuda bahse girmişti. Musk,  Avustralya Hükümeti ile söz konusu kontratın imzalanmasının ardından projenin 100 günlük süreyi aşması durumunda, proje maliyetini üstleneceğini duyurmuştu. Pilin en az 50 milyon dolara mal olduğu tahmin ediliyor.

 

Tesla will get the system installed and working 100 days from contract signature or it is free. That serious enough for you?

— Elon Musk (@elonmusk) March 10, 2017

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn