televizyonun bulunuşu

televizyon, televizyonu kim buldu, televizyonun icadı, televizyonun mucidi, televizyon ne zaman bulundu

Televizyonu kim buldu?
Günümüzün vazgeçilemez ve en önemli iletişim araçlarından birisi olan televizyonun tarihi bundan tam 88 yıl öncesine dayanıyor, Günümüzde televizyon bulunmayan ev, işyeri, ofis neredeyse bulunmamaktadır. İngiltere’nin küçük ve sevimli Hastings kasabasında yaşayan mucit John Logie Baird 1923 yılında televizyonu icat ederek tarihe ismini altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Televizyon kelimesinin kökeni; Yunancadaki uzak anlamına gelen tele kelimesi ve Latincede de gör anlamında kullanılan Visio kelimesinin birleşiminden oluşur. Televisio uzaktan görme anlamına gelir. Günümüzün en sevilen dizilerinden birisi olan çocuklar duymasın dizisinin sevilen karakterlerinden seyyar tayyarın deyimiyle :) televisio kelimesi döne dolaşa güzel Türkçemizde televizyon olarak yerini almıştır.

Televizyon kullanımının yaygınlaşması 1930’lu yılların başına dayanır. Bu senelerde televizyon elektronik eşya olarak satılmaya ve geniş bir kitleye hitap etmeye başlamıştır, Örneğin 1936 yaz oyunları olimpiyatlarını Almanlar evlerinde ki televizyondan takip ettiler. Kullanılan ilk televizyonlar siyah beyazdı ve ihtiyaca tamamen cevap vermiyordu bu yüzden yapılan büyük çalışmalar sonucu 1950’li yılların başlarında ABD’de renkli televizyonla yapıldı ve satışa sunuldu, renkli televizyonların geniş kitlelere ulaşması ise 1960 lı yıllara kadar sürdü.

Türkiye’de televizyonun kullanılması 1953 yılında İTÜ( İstanbul Teknik Üniversitesi) tarafından haftada birkaç kez bölgesel olarak deneme yayını yapılmasıyla başladı. 1968 yılına geldiğimizde TRT kanalı siyah beyaz olarak yayın hayatına başladı. TRT kanalını TRT-1, TRT-2, TRT-3, TRT-4 gibi kanallar takip etti, Renkli televizyona geçmek ise 1980 ‘li yıllarda mümkün olabildi, 1990 ‘lı yıllarda ise özel televizyon kanalları açılmasına başlandı ve televizyona olan büyük merakın gelişmesine vesile oldu. Bunu gelişen televizyon sanayisi izledi, yeni yeni ve teknolojisi üst seviye de olan kullanıcı dostu televizyonlar üretilmeye başlandı, ince ekranlı ve plazma TV’lerin üretilmesi 2000’li yıllarda mümkün olabildi. Günümüz hayatında Dünyada ve Türkiye de artık televizyon en büyük iletişim ve etkileşim araçlarından birisidir ve olmaya da devam edecek gibi görünüyor.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image