telefonun bulunuşu hakkında

telefon, telefonun bulunuşu, telefon buluşu, telefonu kim buldu, telefon ne zaman bulundu, telefonun icadı, telefonun mucidi, telefon icadı, telefonu kim icat etti

Telefonu Kim Buldu?
Telefon ilk kez Alexsander Graham Bell’in sivri düşüncelerinle ortaya çıkmıştır. Alexsander Graham Bell sağır bir kıza âşıktır. Sağır kıza yardımcı olmak amacıyla bazı şeyler yapmak istemiştir. Bu düşünce onu Üniversitede yaptığı çalışmaya yönlendirmiş ve sesleri mekanik olarak yeniden üretme fikrini geliştirmiştir.Boston Üniversitesinde ses fizyolojisi profesörü olan Alexsander Graham Bell’in yaptığı çalışmalar sonucunda ses dalgalarının, elektrik akımına dönüştürülebilirse, o zaman elektrik akımının da bir devrenin öteki ucunda yeniden sese dönüştürülebileceği kanısına varmıştır.

Alexsander Graham Bell sonunda bir sistem kurdu. Bu sistemle ses dalgalarını önce elektriğe daha sonra devrenin öteki ucundan ses dalgalarına dönüştürmeyi hedefliyordu. 1876 yılında bu sistemi çalıştırdığında pantolonuna asit döküldü ve Asistanı Thomas Watsondan yardım istedi. Fakat Asistanı Thomas Watson o an odada yoktu. Binanın başka bir yerinde olduğunu bilmeden ağızlıktan yardım isteyen Alexsander Graham Bell şaşkınlık içindeydi. Çünkü Asistanı Thomas Watson koşa koşa odaya geldi ve sesleri tam olarak duyduğunu söyledi. Daha sonra yer değiştirerek Alexsander Graham Bell bu durumdan emin olmak istediği için asistanına bir kitaptan birkaç bölüm okumasını ve sözcükleri anlaşılır şekilde söylemesini istedi. Henüz tam olarak hazır olmayan telefondan gelen seslerde yankılanmalar olmuştu. Sadece birkaç sözcük net olarak anlaşılmıştı fakat en sonunda ki anladınız mı Bay Bell cümlesini net olarak anlayan Alexsander Graham Bell yaklaşık 1 yıl sonra patentini alarak telefonu ilk icat eden kişi olarak adını tarihe yazdırdı.

İlerleyen zamanlarda Bağımsızlık bildirgesinin yayınlaşanın 100. yılını kutlanırken Brezilya İmparatoru 2.Pedro “bu cihaz konuşuyor” diye haykırarak onu tüm dünyaya duyurdu. Telefonun bulunduğu sıralarda tüm kentlerde meydana gelen bu teknoloji harekâtıyla birlikte bir gün her kentte daha sonrasında da her evde telefon kullanılır hale geldi.

Thomas Edison Telefonu geliştirerek günümüzde ki haline getirdi.

YouTube Preview Image