tankın bulunuşu hakkında bilgi

tank, tank buluşu, tank ne zaman bulundu, tankın bulunuşu, tankın icadı, tankın mucidi, tankı kim buldu, tankı kim icat etti

Tankı Kim Buldu?
Ordular mükemmel bir koruma ve olağanüstü bir ateş gücü sağlayan ve hızlı ulaşım sağlayan bir araca her zaman büyük ihtiyaç duymuşlardır. 1915 yılında İngiltere’de Swinton’un savaş tankını icadıyla bu ihtiyaç karşılanmıştır. 1487 yılında İtalyan ressam Leonardo da Vinci tank taslakları çizmiş ve bu tankı insan gücüyle çalışacak şekilde düşünmüştür. Benzin motoruyla çalıştırılan savaş tankları ise, ordunun ihtiyaç duyduğunu karşılamayı amaçlamıştır. 1 Dünya Savaşı yıllarında İngiltere’nin bakanlarından biri olan Winston Churchill, paletli traktörlerin tanka dönüştürülmesi için yapılan çalışmalara destek olmuş ve ilk tanklar 1. Dünya Savaşı’na hazır hale gelmiştir.

İlk kez Somme Savaşı’nda kullanılan tankların sayıca az olması sonucu istenilen etki gerçekleşememiştir. İngilizlerin 1917 yılındaki Cambrai Çarpışması sırasında 400 tank kullanması ile asıl büyük başarı elde edilmiştir.

1919- 1939 yılları arasında geliştirilen tanklar çok daha hızlı olup, tanklar arası iletişim sağlayan radyo bağlantısına da sahiptiler. Alman ordusu tankların düşmanı zayıf noktalarından vurabilecek çok iyi bir araç olduğunu fark edince tanklar geliştirdiler. 2. Dünya Savaşı’nda uçaklar ve piyadelerle desteklenmiş Alman tankları büyük bir ezici güç oluşturmayı başarmıştırlar. Almanların Panteri ve Ti-gerı, Rusların T-34 ve Stalinleri, Amerikanların M4 Sherman ve M48 Pattonları ile İngilizlerin Churchill ve Cromwelleri derken pervaneyle çalışan ve suda yüzebilen tankların geliştirilmesi ile tankın önemi de arttı.

Günümüzde ise İngiliz Chieftain ve Challenger, Rus T-62 ve T-80, Amerikan M60 ve Ambras, Alman Leopard tankları en çok kullanılan tanklardır. Alçak ve dar olması sayesinde görülmesi ve vurulması zordur. 50 tonluk bir tank çamurda, karda, kumda ve engebeli arazide hızını kaybetmeden hareket edebilme özelliği, motorları sayesinde ağırlığın her iki yanda bulunan paletlerin alt yüzeyine dağıtılmasıyla sağlanmaktadır. Ayrıca lazer ışınları kullanılarak atış menzili bulunan tanklar da vardır. Karanlıkta bile mürettebatın görülmesini sağlayan kızılötesi sistemine sahip, 72 saat boyunca kapakları kapalı olduğu halde içinde kalınabilme imkânı bulunan tankların da olduğu günümüzün tankları, son savaş teknolojileriyle donatılmıştır.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image