Takvimi , Takvim buluşu,Takvim ne zaman bulundu,Takvimi kim buldu,Takvimi kim icat etti,Takvimin bulunuşu, Takvimin icadı,Takvimin mucidi

Takvimi , Takvim buluşu,Takvim ne zaman bulundu,Takvimi kim buldu,Takvimi kim icat etti,Takvimin bulunuşu, Takvimin icadı,Takvimin mucidi

Takvim’i Kim Buldu?
Takvim hemen hemen her evde bulunan, zamanı yüzyıl, yıl, ay, hafta ve gün gibi parçalara bölerek bunları bize düzenli şekilde gösteren çizelgedir. Günümüzde daha çok yapraklı takvimler kullanıldığı gibi dijital takvimler bunların yerini almaya başlamıştır.

Dünya’da şuan en çok miladi ve hicri takvim kullanılmaktadır. Hicri takvim ay yılı esas alınarak hazırlanmış ve peygamberimiz Hz. Muhammed’in göçünü başlangıç almıştır. Miladi takvim ise güneş yılı esaslı ve Hz. İsa’nın doğumunu başlangıç almıştır. Atalarımızın en eski takvimi ise 12 Hayvanlı Türk Takvimi olmuştur.

İlk takvim Babil’liler tarafından kullanılmış, iki dolunay arasında geçen 29,5 günlük dönemi temel almıştır. Bu takvime göre 354 günlük kameri yıl denilen ay yılı ortaya çıkmıştır.

Güneşe dayalı takvimi ise Eski Mısırlılar geliştirmişlerdir. Gökyüzünde en çok parlayan yıldız olan Sirius her yıl Nil’in taşdığı dönemde gün doğumundan önce parlardı bu yüzden takvim Nil’in taşkın zamanlarını belirlemek için kullanılmıştır.

Mayalar’da takvim ile ilgilenmişler fakat takvimlerini yıla dayandırmamışlardır, onların takvimi geçmişi ve geleceği içine alacak şekilde tasarlanmıştır. Günümüzde kullanılmakta olan modern takvimlerin temelleri ise 8. YY’da atılmıştır. Milattan önce 46 yılında Jül Sezar tarafından kullanılan Jülyen Takvimi bu takvimlerde esas alınmıştır. Ayrıca Jülyen Takvimi’ne son şeklinide milattan sonra 8 yılında Roma İmparator’u Augustus vermiştir.

Jülyen Takvimi

Jülyen Takvimi

Maya Takvimi

Maya Takvimi

YouTube Preview Image YouTube Preview Image