Sony yaklaşık 18 ay önce yaptığı açıklamada öğrencilerin; dereceleri, imtihan sonuçları ve diplomalarını gibidir eğitim hayatlarına ait verilerin kayıt altına alınacağı bir “dijital transkript” oluşturacağını duyurmuştu. Sistemi blockchain teknoloji üstüne kurmayı planlayan Sony, bu alanda büyük tecrübeye sahip olan IBM ile ortak çalışma yürütüyordu. Japon devi yaptığı son açıklamayla sistemin kullanıma hazır olduğunu ve belirtilen eğitim kurumlarında deneme edileceğinin dile getirdi. 

 

Dolandırıcılığı Önleyecek 

Sony bu sistemi ilk etapta, sahte diplomalarla yapılan üçkâğıt faaliyeletlerini durdurmak için geliştirmeye başlasa da öğrencilerin tüm eğitim hayatının kayıt altına alınacağı sistemde her yeni verinin doğrudan kaydedilerek canlı bir özgeçmiş oluşturulacak. Bu Nedenle keza kişiler, eğitim bilgilerini fotokopiler ya da maillerle paylaşmak zorunda kalmayacak hem de Sony, bu sisteme şirketlerin de ulaşmasını sağlayarak sistemi, işe alımlarda kullanılan bir araç haline getirecek. 

 

Hem Bkz.Araştırmacılar hastalıkları tedavi eden çip ilerletti 
Sony bu sistem bir uçtan bir uca sadece data paylaşımı basit ülkü getirmek istemiyor bununla beraber toplanan bu verilerin yapay zekalar tarafından değerlendirileceğini ve eğitim kurumlarının, müfredat belirleme veya idare işlerinde bu verilerden faydalanacağını düşünüyor. Bağlı bu fikrin hayata geçmesi için ilk olarak sistemin kullanılması gerekiyor. Bu amaç doğrultusunda eğitim kurumları ile karşılıklı araştırmalar yürütmeyi hedefleyen Sony, sistemi gelecek yıl test etmeyi planlıyor.
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn