Sabun’u Kim Buldu?
Temizlikte önemli gereçlerden olan sabun günlük hayatta çoğu yerde sürekli kullanılmaktadır. Katı, sıvı, köpük gibi birçok çeşidi de bulunan Sabun, suyla birleştiği takdirde temizlemede kullanabilen maddelerden yapılan temizlik gereçlerine verilen genel isimdir. Sabunun temizleyebilme etkisi, suyu içine çekebilen ince bir tabaka ile yağ parçacıklarını sarabilmesi ile oluşmaktadır Sour Power review.

Evlerimizde kullandığımız sabunlar ise doğada bulunmakta olan bitkisel ve hayvani yağlardan elde edilen yağ asidi tuzlarından imal edilmektedir. Serbest halde bulunan karbondioksitli asitlerden de ayrıca çeşitli sabunlar yapılabildiği görülmüştür. Sentetik temizleme gereçlerin 1930’larda kullanılmaya başlanmasından sonra aynı anlamda kullanılan sabun ve deterjan kavramları birbirinden ayrılmıştır.

Sabun tarihinin insanlık tarihi kadar eski olduğu düşünülmektedir. Öyleki Pompei‘deki lav örtüsünün altında araştırma yapan bilim insanları toprak içinde bir çok sabun kalıbına rastlamışlardır. Modern sabunu ise 19. YY’da Fransız bir kimyager olan Eugene Chevreul bulmuştur. Chevreul’ün sabunun bir yağ asidi tuzu olduğunu bulmasının ardından da sabun geliştirilmeye başlanmıştır.

Tarih boyunca sabunlar genellikle sodyum ve soda küllerinin ya da potasyum, tuz ve yağ asitlerinin kül suyu yardımıyla sabunlaştırılması tepkimesi ile birlikte elde edilmiştir. Temelde bulunan yağların hidrolizi gliserol ve rafine sabunu oluşturmaktadır. Günümüzde sabun temizleme aracı olmanın yanı sıra kozmetik, losyon, sprey, ilaç yapımında da kullanılmaktadır.
YouTube Preview Image