saatin bulunuşu hakkında bilgi

saat, saat buluşu, saat ne zaman bulundu, saati kim buldu, saati kim icat etti, saatin bulunuşu, saatin icadı, saatin mucidi, saat türleri, saat çeşitleri

Saat’i Kim Buldu?
M.ö 400 yılında Mısırlılar tarafından ortaya çıkartılmış bir buluştur saat. Mısırlılar güneşin rutin olarak belli kurallar dâhilinde doğduğunu ve battığını keşfettiler. Bu bilgiler eşliğinde Güneş Saati’ni buluşları arasına kattılar. Güneş Saat’inde dik duran bir nesnenin gölge boyu ölçülerek saatin kaç olduğuna karar veriliyordu. Lakin bu saatin çok büyük bir eksikliği bulunmaktaydı, geceleri güneş ışığı olmadığı için saat de çalışmıyordu. Bu problemi aşmak için Mısırlılar su saatini ve kum saatini buluşları arasına kattılar.

Güneş saati zamanı güneşin bulunduğu noktaya göre ölçer. Dik olan cismin gölgesi yatay olarak düzenlenen levhanın üzerinde işaretlenmiş zaman dilimlerine düşer. Güneş konumunu değiştirdikçe cismin gölgesi levha üzerinde farklı dilimlere doğru ilerler. Güneş saati yapılırken dünyanın dönme ekseni de baz alınır. Bu yüzden saatin işlevini yerine getirebilmesi için manyetik kuzey değil, coğrafi kuzey yönü baz alınmalıdır. Çubuğun levhayla arasında olan açı bulunduğu paralel ile aynı olmalıdır. Bu kuralları benimsemeyip doğru çalışan güneş saatleri de bulunmaktadır.

Mekanik olarak çalışan saatlerde ise kullanılan bırak çek sisteminin adı vargel düzenidir. Bu sistem bütün modern saatlerde kullanılır. Kısa süreli iniş çıkışlarla akrep ve yelkovan hareket eder. Mekanik saatlere kamalı saat de denilmektedir. Saat deki salınım sistemi ağırlıkla çalışmaktadır. Kamalı saat buluşuyla saniye ve dakikalar tamamen belirlenmiştir. Bir de elektronik saatler vardır. Bu saatlerin çalışma sistemi ise bilgisayarlar tarafından kodlanır.
YouTube Preview Image