Pusula’yı Kim Buldu?
Pusula, en önemli icatlardan biridir, öyleki dünyanın diğer kıtalarının keşfinde çok büyük rol üstlenmiştir. Pusula, yön gösterebilen, kerketiz alarak mevki bulmaya yardım eden mıknatıs ile veya cayro ile çalışabilen bir tür seyir aletidir. Pusula dilimize İtalyanca’dan geçmiştir, İtalyancada ki kelime ise bussoladır. El pusulaları ortasındaki milin üstünde serbest olarak duran ve uçları yeryüzünün manyetik kutuplarına yönelen mıknatıslanmış bir iğne yerleştirilen ve manyetik olmayan bir maddeden yapılmışlardır, bu şekilde pusula kuzeye yönelir ve yer tayininde kullanılır. Bu özelliğini ise dünyanın manyetikliği sayesinde göstermektedir.

Pusula’da kullanılan mıknatısın kutuplanabilmesi ve yerin mıknatısa uygulandığını ilk bulanların Çinliler olduğu sanılmaktadır. Bu kullanımı 1100 yıllarında yaptıkları bilinmektedir. Pusula kullanımı ise önce Çinlilerden Araplara sonrasında da Araplardan Avrupa’lılara geçmiştir.

Bu sayede XII. YY sonlarından itibaren Avrupa’da pusula kullanımı başlamıştır. İlk olarak Avrupa’da Fransa’da pusuladan bahsedilmiştir, yılı ise 1200. Daha sonra İngiltere’de 1207’de, İzlanda’da ise 1213’te pusula kullanımı başlamıştır. O yıllarda pusulanın ilkel bir yapısı bulunmaktaydı. Pusula konusunda ilk önemli gelişme 1269 yılında Pierre de Maricourt tarafından yapılmıştır. Maricourt iğneyi bir mile geçirmiş daha sonrada bunu bir yanı saydam ve derecelenmiş bir kutu içerisine yerleştirmiştir.

pusulayi-kim-buldu-1YouTube Preview Image