Özel olarak eğitilmiş köpeklerin yasaların hizmetine ilk girmesi, İngiltere ’de 8 Şubat 1816 günü Aberdeenshire ’da oldu. Polis memuru Malcolm Gillispie, bull-terrier cinsi köpeğiyle, sahte viski imalatçılarının izine düştü. Köpeğe, kuşkulu kişilerin bindiği atların burnunu ısırmak öğretilmişti.

Böylece atın üzerindeki kişi yere düşüyor ve polis de onu kıskıvrak yakalıyordu. Bu yöntemle sekiz suçlunun yakalanmasına yardımcı olduktan sonra, aynı yılın 30 Temmuz günü, dokuzuncu avını yakalamak üzereyken, suçlunun silahından fırlayan kurşunlarla vurularak öldü.

Köpeklerin düzenli bir biçimde polisin hizmetine girmesi ise ilk kez 1899 yılında Belçika ’nın Ghent kentinde başladı. Bu tarihten kısa bir süre önce, Ghent polisi, köpeklerden yalnızca gece devriyeleri sırasında yararlanmaya başlamıştı.

İngiltere ’de, bir suçlunun izini sürmek için polis köpeğinden ilk kez 1876 yılının Nisan ayında Blackburn polisi tarafından yararlanıldı. Emilly Holland adlı yedi yaşında bir çocuk, ırzına geçildikten sonra boğazı kesilerek öldürülmüştü. Köpek, önce cesedin bulunduğu yere götürüldü. Ama orada bir koku almak mümkün olmadı. Daha sonra iki kuşkulu kişinin evleri ziyaret edildi. İlk evde, köpek herhangi bir heyecan belirtisi göstermedi. Ama, ikinci eve gidildiğinde, çıldıracak gibi oldu. Kayışını tutan polis memurunu zorla sürükleyerek şöminenin yamna getirdi. Bacanın iç kısmında, duvarın içine gömülmüş olarak çocuğun başı bulundu. Evin sahibi William Fish, suçunu kabul etti ve derhal tutuklandı.

Paylaşın Bilgi Çoğalsın

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn