petrolün bulunuşu hakkında bilgi

petrol, petrol buluşu, petrol ne zaman bulundu, petrolün bulunuşu, petrolün icadı, petrolün mucidi, petrolü kim buldu, petrolü kim icat etti, benzin, benzini kim buldu, benzin buluşu, benzin ne zaman bulundu

Petrol’ü Kim Buldu?
Petrol buluşu m.ö 2000’li yıllarda Babil devleti yakınlarında hit bölgesinde ortaya çıkmıştır. Günümüzde Bağdat denilen bölgede ilk Petrol Bulunmuştur. Yüzeye yakın çatlaklar arasından sızan yarı katı ve çamurlu bir madde olarak görülmüştür.

1859 Yılında Amerika’nın Pennsylvania eyaletinde Edwin Drake isimli madenci ilk petrol üreten kuyuyu kurdu.

Petrol o kadar önemli bir hammaddedir ki orta doğuda savaşlara sebebiyet vermiştir. Araçlardan tutun ağır sanayiye kadar petrol her alanda kullanılmaktadır. Kimya sektöründe de petrol kullanımı yaygındır. Bir rivayete göre yurdumuz petrol bakımından çok zengin değildir. Diğer rivayete göre ise Sınırımızda petrol yatakları bulunmaktadır. Bu yataklar Batman, Diyarbakır arasında yoğunluk kazanmaktadır. Ülkemizde çıkartılan petrol ihtiyacımızın yalnızca % 15’ini karşılamaktadır. Diğer % 85’lik kısmı petrol zengini ülkelerden temin etmekteyiz.

Ülkemizde petrol buluşu için rafineriler inşa edilmiştir. Güneydoğu’da bulunan petrolün bir bölümü Batman’daki rafineride bir bölümü de boru hattıyla aktarılarak Hatay Dörtyol’daki rafineride işlenmektedir. İskenderun Körfezi ile Kırıkkale arasında da bir boru hattı mevcuttur. Bu boru hattıyla Kırıkkale’deki rafineri de işler bir hal kazanmıştır. Türkiye Irak arasında bulunan boru hattıyla yumurtalık isimli rafinerimize de petrol akışı sağlanmaktadır. Bu boru hattı ülkemiz için önemli gelir kaynaklarındandır. Azerbaycan’da da petrol çıkartılmaktadır. Hali hazırda mevcut anlaşmalar yapılmış petrol akışı sağlanmıştır.

Petrol buluşu insanoğlunun hayatını çok kolaylaştırmıştır. Fakat bulunuşundan itibaren birçok üzücü olaya sebebiyet vermiştir. Ortadoğu’da hala petrol savaşları devam etmektedir. Çünkü petrol çok önemli bir gelir ve güç kaynağıdır. Bunun yanı sıra petrol buluşu küresel ısınmayı da tetiklemiştir. Petrolün yanmasıyla ortaya çıkan ısı ve karbon monoksit gazı çevreye geri çevrilemez zararlar vermeye devam etmektedir.

YouTube Preview Image