Penisilin, Penisilin buluşu, Penisilin ne zaman bulundu, Penisilini kim buldu, Penisilini kim icat etti , Penisilinin bulunuşu, Penisilinin icadı, Penisilinin mucidi

Penisilin, Penisilin buluşu, Penisilin ne zaman bulundu, Penisilini kim buldu, Penisilini kim icat etti , Penisilinin bulunuşu, Penisilinin icadı, Penisilinin mucidi

Penisilin’i Kim Buldu?
Günümüzde kullanılan bir antibiyotik çeşidi olan Penisilin geçtiğimiz yüzyılın 2. çeyreğinin başlarında icad edilmiştir. Penisilin Londra’da 1928 yılında Alexander Fleming tarafından bulunmuştur. Alexander Fleming Penisilin’i, Penicillium Notatum isimli bir küf üzerinde keşfetmiştir. Fleming’in laboratuvarı daima dağınık olurdu, kötü bir durum gibi gözüksede Eylül 1928’de bu durum bir avantaj haline dönüşmüştür.

Fleming o sırada laboratuvarının dört bir yanına yayılmış deneyleri düzene sokmaya çalışıyordu. Herbirini sıraya koyarken bir yandanda dikkatlice inceliyordu ki ilginç bir mantar kolonisi keşfetti. Mantarlar Staphylococcus Aureus isimli bakteri tarafından sarılan kaplara yerleştirilmişlerdi. Dikkatle incelediğinde bu mantarların zararlı olabilecek bakterileri yıktığını gördü. Yani mantarlar zararlı bakterileri yok ediyordu. Bunun önemi kavrayan Fleming buluşunun önemini kavramış ve bir yıl sonra 1929’da bir makale yayınlamıştır.

Genellikle bahçe toprağında çalışan Fleming işi bir kimyager için zordu. Nedeni ise bahçe toprağının elenmesi, analizi ve doğru mantarları yetiştirmek uzun ve zahmetli bir işti. Fleming Penisilin buluşunu bu noktadan ileriye taşıyamadı. Buluşu bugünkü haline getirenler ise Howard Florey ve Ernst Boris Chain olmuştur. Penisilini geliştirip daha etkili hale getirmişlerdir, böylece II. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında bir çok insanın yaşamı bu sayede kurtulmuştur. Fleming bu buluşuyla modern tıppın antibiyotiklere bakış açısını değiştirerek, bir çok insanın hayatını kurtarmıştır.
YouTube Preview Image