Pastörizasyon , Pastörizasyon buluşu,Pastörizasyon ne zaman bulundu,Pastörizasyonu kim buldu,Pastörizasyonu kim icat etti, Pastörizasyonun bulunuşu, Pastörizasyonun icadı,Pastörizasyonun mucidi

Pastörizasyon , Pastörizasyon buluşu,Pastörizasyon ne zaman bulundu,Pastörizasyonu kim buldu,Pastörizasyonu kim icat etti, Pastörizasyonun bulunuşu, Pastörizasyonun icadı,Pastörizasyonun mucidi

Pastörizasyon’u Kim Buldu?
Gıda sektöründe özellikle de süt ürünlerinde sık sık karşımıza çıkan bir terimdir Pastörize. Peki kim bulmuştur, nedir ve nasıl işler? Bu satırlarda sizlere Pastörizasyon işleminden bahsedeceğiz. Pastörizasyon, gıda sektöründe besin maddelerini hastalık yapabilecek mikroorganizmalardan arındırmak için uygulanan bir çeşit ısıtma yöntemidir.

1860 yılında ilk kez Fransız bilim adamı olan ve kuduz aşısının da mucidi olan Louis Pasteur tarafından bulunmuştur. Yöntem bilim adamının soyadı ile anılmaktadır. Pastörizasyon işlemi esasında mikroorganizmaların ısı aracılığıyla tahrip edilip öldürülmesi esasına dayanmaktadır.

İçeriğinde enzim veya bakteri bulunduran maddenin 60 °C’den 100 °C’ye kadar ısı verilerek besin değerleri yitirilmeden, içindeki zararlıların öldürülmesi işlemidir. Pastörizasyon işleminden geçen ürünler besi kuvvetlerine oranla 1 haftadan 1 yıla kadar dayanıklılık kazanabilmektedirler. Pastörize gıdaların evlerdeki buzdolabı ısısı şartlarında sunulması gereklidir. Taze halinden daha uzun sürede tüketilebilecek gıdalar pastörizasyon işleminden geçirilerek kullanma süreleri uzatılabilmektedir.

Pastörizasyon işlemlerinde ürüne göre dereceler farklıdır örneğin süt 63 °C, turşu 82 °C iken domates suyu 94 °C’dir. Pastörizasyona uğrayan ürünler, pastörize edilme sürelerinin yarı süresinde 40 °C getirilmelidirler, yoksa renklerinde ve kalitelerinde kayıplar oluşacaktır. Et, baklagilli sebzeler ve un pastörize edilselerde kısa süreli faydaları olur, bu ürünlere 101 °C üzerinde işlem uygulanır ki buna pastörizasyon değiş sterilizasyon işlemi denmektedir.