naylanun bulunuşu hakkında bilgi

naylon, naylon buluşu, naylon ne zaman bulundu, naylonun bulunuşu, naylonun icadı, naylonun mucidi, naylonu kim buldu, naylonu kim icat etti

Naylon’u Kim Buldu?
Dilimize İngilizce “nylon” kelimesinden geçen naylon terimi, mecazi olarak düzmece, sahte anlamı katabilmek için isim tamlamalarında (naylon fatura, naylon brando gibi) kullanılsada esasında bir kimyasal terimdir. Naylon maddesi yüksek derece mol kütleye sahip poliamitlerden oluşmaktadır. Sıcağa (190 ila 350 derece arasında erimektedir), aşınmaya ve kimyasal deformansyona dayanıklı bir plastik malzemedir. Naylon sanayi sektöründe yoğun olarak kullanılmakla birlikte genel olarak lifler halinde iplik üretiminde kullanılmaktadır.

Naylon ilk kez Amerika’da 1930 yılında Amerikalı Wallace H.Carothers ve ona bağlı bir grup araştırmacı tarafından icat edilmiştir. Erimiş halde ya da çözelti halinde çekilerek, dökülerek veya püskürtülmek koşullarıyla lif, iplikçik, sert kıl veya levha haline dönüştürülebilmektedir. İp halat, dokuma, branda üretiminde kullanılan naylon ayrıca doğrudan kalıplara dökülebilmektedir, bu şekilde ise belirli şekillerdeki, mutfak eşyaları gibi, şeylere dönüştürülebilmektedir. Soğuk çekme denilen yöntemle tok, esnek ve dayanıklı bir ürün elde edilir. Bu ürün de genellikle ince ya da kalın iplikçiler halinde çorap, paraşüt veya fırça yapımında kullanılmaktadır. Bir başka yöntemde püskürtmeli dökümdür. Bu döküm sayesinde bazı maddelerin naylon ile kaplanması işlemi yapılabilmektedir. Günümüzde çoğu alanda kullanılan naylon maddesi sanayi de ise özellikle otomotiv ve tarımda ise seracılık sektöründe sık sık kullanılmaktadır.

YouTube Preview Image