Mürekkkep, Mürekkkep buluşu, Mürekkkep ne zaman bulundu, Mürekkkebi kim buldu, Mürekkkebi kim icat etti,Mürekkkebin bulunuşu, Mürekkkebin icadı, Mürekkkebin mucidi

Mürekkkep, Mürekkkep buluşu, Mürekkkep ne zaman bulundu, Mürekkkebi kim buldu, Mürekkkebi kim icat etti,Mürekkkebin bulunuşu, Mürekkkebin icadı, Mürekkkebin mucidi

Mürekkep’i Kim Buldu?
Mürekkep, yazı yazma amaçlı kullanılan maddelerden birisidir, genellikle de çeşitli renklendirici veya boyalar ile yapılmaktadır. Akışkan olan mürekkep, fırça veya kalemler ile yüzey üzerini boyamada ya da yazı yazmada kullanılmaktadır.

Mürekkepler demir, sülfat ve bir miktar asit karışımından yapılmaktadır, açık mavi veya siyah renkli bir çözeltidirler fakat bu haliyle çok soluk bir görünüme sahip olduğu için toz halde anilin esaslı boya ilave edilerek son haline getirilmektedir. Kullanılmış ilk mürekkepin siyah renkli olduğu ve yazı mürekkebi olduğu, 4500 yıl kadar önce Çin’de icat edildiği düşünülmektedir. Bu tür mürekkeplerin ise isin çeşitli maddeler ile birlikte yakılması ile elde edildiği bilinmektedir.

İlk mürekkep fabrikasını ise 1818‘de Fransız bir matbaacı olan Pierre Lorilleux kurmuştur. Her ne kadar farklı formüller kullanılsada mürekkepler dört çeşit bileşenden oluşurlar. Bunlar, renklendirici, katkı maddesi, bağlayıcılar ve taşıyıcı maddelerdir. Günümüzde mürekkepler dört sınıfa ayrılmaktadırlar, sulu, likitli, tutkallı ve tozlu. Amacına göre ise iki türdür, yazım amaçlı ve baskı amaçlı. Günümüzde ise en çok kullanılan mürekkep baskı amaçlı, diğer ismiyle matbaa mürekkebidir. Kitap, gazete, dergi ve daha bir çok yazı ve resim bu mürekkep sayesinde hazırlanmaktadır.