mıknatıs buluşu hakkında bilgi

mıknatıs, mıknatıs buluşu, mıknatıs ne zaman bulundu, mıknatısın bulunuşu, mıknatısın icadı, mıknatısın mucidi, mıknatısı kim buldu, mıknatısı kim icat etti

Mıknatısı Kim Buldu?
Mıknatıs batı lehçelerinde “magnet” diye nitelendirilirdi. Bu isim Asya’da bulunduğu zannedilen Magnesia şehrinden gelmektedir. Bu şehirde yaşayan halk bu taşa benzeyen buluşun demiri çektiğini fark ettiler. Daha sonra ipe mıknatıs asıldığında yönleri gösterdiği bulundu. Bu buluş doğrultusunda denizciler için pusula yapıldı. Pusulalar mıknatıs buluşu kullanılarak yapılmıştır.

Doğal bir mıknatısın olan magnetit bileşeninin kimyasal oluşumu Fe3 O4 içerir. Aslında bu sadece demir oksittir. Çelik bir parça, güçlü bir magnetit etkisinde kaldığı takdirde mıknatıs gibi olacaktır. Mıknatıs sadece çubuk şeklinde bulunmaz. At nalı biçiminde de olur. At nalı şeklinde olan mıknatısların bir tarafı kuzeyi diğer tarafı da güneyi gösterir. Eski çağlarda mıknatıslar el yordamıyla yapılmaktaydı. Bir metal güçlü ve doğal mıknatıslar sürtüştürülür ve metale mıknatıs özelliği kazandırılırdı. Metale yapay mıknatıs özelliği bu şekilde kazandırılırdı.

Sonraları sanayinin birçok alanında mıknatıslardan yararlanılarak üretim yapılmaktadır. Elektrik motorları mıknatıslar kullanılarak oluşturulmaktadır. Nakliye sektöründe çekim gücü çok yüksek olan mıknatıslar kullanılır. Bu sayede maksimum ağırlıktaki metal parçalar hiç zorlanmadan nakledilir. Mıknatıs telefondan tutun da jeneratöre kadar hayatımızın her alanında kullanılan bir buluştur. Diğer görüşlere göre Mıknatısı bulan milletin Araplar ve ya Çinliler olduğu söyleniyor. Çünkü Arap milleti pusulayı kendilerinin bulduklarını iddia ediyorlar. Lakin magnetizma hususunda buluşları yapan ilk bilim adamı Yunanlı Tales’den başkası değildir.
YouTube Preview Image