Matbaanın bulunuşu hakkında bilgi

matbaa, matbaa buluşu, matbaa ne zaman bulundu, matbaayı kim buldu, matbaayı kim icat etti, matbaanin bulunuşu, matbaanin icadı, matbaanin mucidi

Matbaayı Kim Buldu?
Matbaa ilk kez uzakdoğuda kullanılmıştır. Matbaanın mucidi yine kağıt gibi Çinlilerdir description. Çinliler ilk matbaayı milattan sonra 593 yılında kurmuşlar, ilk üretilen matbaa ise ağaç oyma tekniği kullanarak kurulmuştur. “Matbaanın Bulunuşu” ‘ndan 107 yıl sonra M.S 700’de Pekin’de ilk basılı gazete çıkarılmıştır.  yine 8. YY’da Japonya’da da baskı yapıldığı bilinmektedir, İmparatoriçe Shotoko Budizm metinlerini Sanskrit dilinde Çin alfabesi ile bastırtmıştır. Tarihde bilinen en eksiksiz basma kitap olan Tianemmen ruloları da yine 868 yılında Çin’de basılmıştır. İlk matbaalarda kalıp kelimeler halinde baskı yapan Çinliler 1040 yılına gelindiğinde tek tek harf kalıpları ile baskı yapmayı denemişlerdir. Bunu deneyen ise Pi Sheng’dir, kalıplarını ise porselenden yapmıştır.

“Matbaa icadından” sonra 9.YY’da Uygurlular sayesinde batıya kaymıştır. Bir başka yandan Mısır’da da 4. YY’dan itibaren matbaa kullanımı başlamıştı fakat bunun oradamı yapıldığı yoksa Çin’den mi geldiği bilinmemektedir. Yine Mısır’da 9. ve 10. YY’larda Arapça metinler basılmıştır. Avrupa’ya ise matbaa İslam Dünyası’ndan geçmiştir. 15. YY’a gelindiğinde Hollanda Avrupa’nın matbaa üssü olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nda ise matbaa İbrahim Müteferrika’dan 234 sene önce İspanya’dan göçen David ve Samuel İbn Nahmias kardeşler tarafından kurulmuştur. İlk bastıkları eser ise Yakup ben Asher’in kitabı olan Arba’ah Turim eseridir. İtalyan Sonsino ailesi ise 1530’da İstanbul’a göç ederek Osmanlı’da matbaanın gelişmesinde katkıda bulunmuşlardır.

YouTube Preview Image