laser

Lazer, Lazer buluşu, Lazer ne zaman bulundu, Lazeri kim buldu, Lazeri kim icat etti,Lazerin bulunuşu, Lazerin icadı, Lazerin mucidi

Lazer’i Kim Buldu?
Birçoğumuzun konserlerde, diskolarda, gösterilerde hatta küçük çocukların ellerinde gördüğü lazer günümüzden yaklaşık 60 yıl önce 1953 tılında C.H. Townes tarafından bulunmuştur. Çok şiddetli, kohernt ve tek renk ışık elde edilmek üzere geliştirilen optik düzeneklere maser ve lazer denmektedir.

C.H. Townes mikrodalga bölgesinde geliştirdiği bu optik kaynağa, Microwave Amplification by Stimulated Emission and Radiation (Kamçılanmış Işıma ile Mikrodalga Yükseltici) yani MASER ismini verirken 1960 yılında T.H. Miaman, Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation yani LASER (LAZER) ismini vermiştir. Lazerler fotonları uyumlı olacak şekilde hüzme oluşturabilen optik kaynaklardır.

Pembe renkli ruby ile 1960 yılında ilk pratik lazer yapılmış, aktif bölgenin çeşitliliğinin çok artmasından dolayı, pompalanmaya uygun olan her nesneden lazer yapılabileceği düşüncesi hakim olmuştu. Günümüzde kullanılan aktif ortamın fiziksel doğasına bağlı olarak lazerleri dört kategoriye (Yalıtkan, Yarıiletken, Gaz ve Boya Lazerleri) ayırmak mümkündür.

Bunlardan ilki Katkılanmış Yalıtkan Lazer’dir. Bu lazerde aktif ortam bir kati içine gömülerek safsızlık iyonlarından ibaret bir biçimde olmasıdır. Ruby Lazer, tarihin ilk başarılı üretimi olan bu lazer 694 nm geçişi aralığındadır. Ruby lazer üç düzeyli bir sisteme sahiptir. Alexandrite Lazer, Ruby ile aynı spektroskopiye sahip olan lazer 1973 yılında 680 nm geçişi ile üç düzeyli şekilde üretilmiş bir sisteme sahiptir. Nd, YAG Lazer, Nd iyonu kullanılan lazer dört düzeyli sisteme sahip bir lazerdir. Yarıiletken Lazer, katkı maddelerinden yapılsa da enerji ve pompalama mekanizmaları yalıtkan lazerlerden çok farklıdır. Günümüzde ise en çok kullanılan lazer türü He-Ne Lazerleridir.

YouTube Preview Image