kurşun kalemin bulunuşu hakkında bilgi

kurşun kalem, kurşun kalem buluşu, kurşun kalem ne zaman bulundu, kurşun kalemin bulunuşu, kurşun kalemin icadı, kurşun kalemin mucidi, kurşun kalemi kim buldu, kurşun kalemi kim icat etti

Kurşun Kalemi Kim Buldu?

Ortaçağ dönemlerinde insanlar, bir şeyleri işaretleyebilmek amacı ile kurşun ve gümüş sopacıkları kullanırlardı. Ancak bu uygulama, çizim yapmak için kesinlikle uygun bir uygulama değildi. 15.YY başlarında günümüzün kurşun kaleminin icadı için ilk adımlar atılmaya başlandı. İtalya’da kurşun ve Kalay’dan meydana gelen bir çeşit karışım meydana getirildi. Bu karışım, kaleme kurşun katan bir etkiye sahipti.

Kurşun kalem, 1790’lı yılların ortasında Josef Hardmuth tarafından icat edildi. Bu zamana kadar denenen çeşitli yöntemlerin en başarılısı olarak görülen kurşun kalem, kısa zaman içerisinde tüm medeniyetler tarafından kabul edildi ve kullanılmaya başlandı. 1790 yılı geldiğinde seramik madeni bulan Josef Hardmuth, bu madenden elde ettiği kil maddesi ile kurşun kalemin sertlik oranlarını belirlemeye başladı. 1792 yılı geldiğinde Viyana’da kendi şirketini açan Hardmuth, bu mükemmel buluşu gerçekleştirmiş isim olarak tarihe geçti. 1889 yılı geldiği zaman tüm işleri torununa devreden Hardmuth, dünya tarihinin en önemli buluşlarından birisini gerçekleştirmiş oldu. Dedesinden işleri devralan Friedrich, işleri çok daha geliştirerek kurşun kalemleri 17 sertlik derecesine göre üretmeye başladı. Bu tarihten sonra elbette ki çok daha büyük gelişmeler yaşandı. Sümerlerin yazıyı bulmaları ile birlikte kurşun kalemin icadı, dünya için bir milat sayıldı.

Böylelikle kurşun kalem, günümüze kadar birçok farklı marka ile insanların karşısına çıkmış oldu. Günümüzün en büyük ve en ağır kurşun kalemi, 15 Şubat 1998 yılında New York’ta yapıldı. Bu kalem, 6,24 metre uzunluğunda ve tam 254 kilo ağırlığındaydı. Dünya tarihinin en büyük kurşun kalemi olarak da tarihe geçmeyi başardı. Kurşun kalemin bu denli büyük ve meşakkatli bir yoldan üretilmesi, elbette ki birçok kişi tarafından o döneme bakıldığında saygı duyulacak bir olaydı. Siyah kurşun kalemin üretilmesi ile birlikte, peşi sıra renkli kurşun kalemler de üretilmeye başlandı. İşte bu dönemden sonra birçok farklı kalem modeli, günümüze kadar farklı aşamalardan geçerek gelmeyi başardı. Kurşun kalemin mucidi Josef Hardmuth, 1816 yılında hayatını kaybetti ve dünyaya çok büyük bir miras bıraktı.

Günümüz büyük firmalarının birçoğu, Josef Hardmuth’un geliştirdiği 17 sertlik derecesindeki kurşun kalemleri üretmeye devam etmektedir.
YouTube Preview Image