kuduz aşının bulunuşu hakkında bilgi

kuduz aşısı, kuduz aşısı buluşu, kuduz aşısı ne zaman bulundu, kuduz aşısının bulunuşu, kuduz aşısının icadı, kuduz aşısının mucidi, kuduz aşısını kim buldu, kuduz aşısını kim icat etti

 

Kuduz Aşısını Kim Buldu?
Kuduz aşısını bulan Louis Pasteur (Lui Pastör) Fransa’da doğmuş kuduza karşı savaş açmış ünlü bir bilim adamıdır. Başarılı eğitim hayatının ardından Lui Pastör 1849 yılında doktor olmuştur. Aynı yıl insan hayatını değiştirecek buluşlara imza atmıştır. Üniversitelerde Profesörlük yapmış, Dijon ve Starsbourg`da görevini ifşa etmiştir.

Bu esnada Fermantasyon ve mayalama konusunda büyük tezler oluşturmuştur. Mayalama buluşu ile havadaki bazı mikropların insan vücuduna yararlı olduğunu saptamıştır. Şarap, süt, bira, yoğurt gibi maddelerin pastörize hal alması isminden de anlaşılacağı gibi Lui Pastör’ün sayesindedir.

İtalya’da hayvanları telef eden karataban hastalığı ve şarbon hastalığına çeşitli ilaçlar bularak hayvanları telef olmaktan kurtarmıştır. Cerrahi alanda hastalar mikrop kaparak kangren oluyor ve ölüyorlardı. Lui Pastör’ün bu buluşuyla insanoğlu bu dertten de kurtuldu. Ancak Lui Pastör’ün insanlığa en büyük katkısı olan kuduz aşısı buluşudur. Bu buluşla Lui Pastör yüz binlerce insanın hayatını kurtarmış ve kurtarmaya devam etmektedir. Lui Pastör‘ün bu buluşu dolayısıyla 1886 senesinde açılan (Pastör Enstitüsü), dünyanın dört bir yanından maddi ve manevi yardım almaktadır.

Lui Pastör 70 yaşına geldiğinde bile bu Enstitü’ye yardımlarını esirgememiştir. Difteri yani kuşpalazı serumunu bulan Doktor Roux, kolera mikrobunu bulan Dr. Chantemesse, veba mikrobunu bulan Dr. Yersin, Lui Pastör`ün yetiştirmiş olduğu sayısız bilim adamlarında sadece birkaç tanesidir. Lui Pastör, Padişahlarımızdan Abdülhamit`in davetine icabet ederek dönemin başkenti İstanbul’a gelmiş ve İstanbul’daki hastalıklara da çare olmuştur.

kuduz aşısı hakkında bilgi

kuduz aşısı, kuduz aşısı buluşu, kuduz aşısı ne zaman bulundu, kuduz aşısının bulunuşu, kuduz aşısının icadı, kuduz aşısının mucidi, kuduz aşısını kim buldu, kuduz aşısını kim icat etti