Kredi Kartı ,Kredi Kartı buluşu, Kredi Kartı ne zaman bulundu, Kredi Kartının bulunuşu, Kredi Kartının icadı, Kredi Kartının mucidi, Kredi Kartını kim buldu, Kredi Kartını kim icat etti

Kredi Kartı ,Kredi Kartı buluşu, Kredi Kartı ne zaman bulundu, Kredi Kartının bulunuşu, Kredi Kartının icadı, Kredi Kartının mucidi, Kredi Kartını kim buldu, Kredi Kartını kim icat etti

Kredi Kartı’nı Kim Buldu?
Hayatımızın artık ayrılmaz parçalarından olan Kredi Kartları’nın da bir hikayesi var. Bu satırlarda sizlere Kredi Kartı‘ndan ve tarihçesinden söz etmeye çalışacağız. Kredi Kartı, banka ve bazı finans kuruluşlarının müşterilerine, POS cihazları aracılığıyla alışveriş yapmaları için ya da ATM’lerden para çekebilmeleri için verdikleri, ayrıca yapılan harcamaları tek seferde ödettiği gibi taksitlendiredebilen, nakit paraya en uygun alternatif olan bir çeşit ödeme aracıdır.

Amerikalı mucitler günlük hayatta kullandığımız, gözümüze hiç de batmayan pek çok şeyi icad ettikleri gibi cebimizde veya cüzdanımızda nakit para taşımamanın yollarınıda bulmuşlardır. İlk kredi kartları 1920’lerde kullanılmaya başladı. O zamanlar dükkan, benzin istasyonu, otel gibi mekanlarda sıklıkla kullanılan kredi kartları şimdiki kredi kartlarından çok çok farklıydı. Dünyanın ilk kredi kartını Flatbush National Bank 1946’da satın al ve öde sistemi ile icad etmiş ve alış veriş dünyasına sokmuştur.

1959 yılına geldiğinde ise BankAmericard kredi kartı sistemini uygulamaya koymuştur. 1966 yılına gelindiğinde ise ABD’nin diğer eyaletlerinde de kullanılmaya başlayan kredi kartı 1976 yılında bugün VISA diye tabir ettiğimiz halini almıştır. Mastercard ise İngiltere’de kullanılmaya başlamıştır, sonrasında ise Barclaycard isimli kartda sisteme girmiştir. Dünyada geçerli olan ilk kredi kartı ise 1950’de faaliyete giren Diners olmuştur, sonrasında ise onu dünyaca ünlü American Express 1958 yılında faaliyete girerek izlemiştir. Ülkemizde ise ilk kredi kartı kullanımı 1968’de Diners ile olmuştur.