kilit ve anahtar buluşu hakkkında bilgi

kilit ve anahtar, kilit ve anahtar buluşu, kilit ve anahtar ne zaman bulundu, kilit ve anahtarın bulunuşu, kilit ve anahtarın icadı, kilit ve anahtarın mucidi, kilit ve anahtarı kim buldu, kilit ve anahtarı kim icat etti


Kilidi ve Anahtarı Kim Buldu?

Anahtarın ve Kilit M.ö 2000’li yıllarda Mısırlılar tarafından bulunmuştur. Mısırlıların buluşu ahşaptan oluşan devasa anahtarlardan ve kilitlerden oluşmaktadır. Tarihteki ilk kilidin çalışma sistemi: Kilitleme işlemi sürgü üzerindeki deliklere pim takılarak yapılıyordu, pimlerin boşa çıkartılmasını sağlayan “T” şeklindeki çizim ise kilidi açma işlemini gerçekleştiriyordu.

Mısırlılardan tutun da Eski Romalılara kadar kullanılmakta olan en popüler kilit çeşidi kılavuz kilit olmuştur. Bu gün kullanılan kilitlerin hemen hepsi kılavuz tipi kilittir. Bu kilitler ehemmiyeti olmayan eşyaları saklamak için kullanılmaktadır. Çekmece, dolap, pencere gibi eşyalar üzerinde kullanılır. Kılavuz kilitleri diğer kilitlerden ayıran temel faktör, anahtar deliğiyle anahtarın farklı büyüklükte olmasıdır.

İngiliz asıllı mucit Joseph Bramah, kilit buluşunu zirveye taşıyan önemli köşe taşlarındandır. Bramah’ın yapmış olduğu kilitler hayli sağlamdı, bunun yanı sıra karışık ve anlaşılamazdı. Bu özelliği sayesinde hiçbir hırsız onun kilitlerini alt edemedi.

Linos Yele’nin 1848 senesinde bulmuş olduğu ve kendi ismini verdiği Yale marka kilitler günümüzde de kullanılmaktadır. Mekanik Ancak yüksek teknolojiyle beraber mekanik kilitler değil elektronik kilitler önem kazanmıştır. Parmak izi okuyan, göz retinasını tanıyan, avuç içini okuyabilen, insan sesini ayırt edebilen kilit buluşları yapılmıştır. Bu kilitler güvenliği en üst seviyede tutmak amacıyla oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra yüksek teknolojiye sahip kilitler, anahtar taşıma zahmetini ortadan kaldırmış, insanoğlunun hayatını kolaylaştırmıştır.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image