Kibrit , Kibrit buluşu, Kibrit ne zaman bulundu,Kibritin bulunuşu,Kibritin icadı,Kibritin mucidi, Kibriti kim buldu, Kibriti kim icat etti

Kibrit , Kibrit buluşu, Kibrit ne zaman bulundu,Kibritin bulunuşu,Kibritin icadı,Kibritin mucidi, Kibriti kim buldu, Kibriti kim icat etti

Kibrit’i Kim Buldu?
Çoğu alanda kullandığımız Kibrit, ağaç dallarından yontularak yapılan ve kürdana benzeyen, uç kısmına yapışkan bir madde sürüldükten sonra da fosfor içeren katı bir karışım konularak sürtünme ile yanabilen bir yanıcı maddedir. Kibrit’in uç kısmı kükürt ve oksitleyici olarak potasyum klorattan oluşturulmuştur.

Kibrit ilk olarak İngiliz bilimadamları tarafından 1809′da bulunmuştur. İngilizlerin bulduğu kibrit tipindeki aletin uçlarından birisi, potasyum klorat içeren bir karışıma batırılmış kükürtlü bir tahta parçasıydı. Bu aleti tutuşturabilmek için yoğun sülfirik asite daldırmak gerekliydi, bu yüzden tehlikeli ve oyalayı bir alet olmuştur.

Kullanımı daha basit olan ilk kibrit ise 1831‘de Charles Sauria isimli on dokuz yaşındaki bir Fransız öğrenci tarafından Dole’de geliştirilmiştir. Sauria ingilizlerin bu karışımına küçük bir sürtünmeyle bile alev alabilen beyaz fosforu eklemeyi akıl etmiştir. Fakat beyaz fosfor zehirli olduğu için bu icadda kullanışlı olamamıştır.

Daha sonralarında ise İsveçliler kibritin alev alan kısmına sürülen bir karışıma kırmızı fosfor eklemişler ve kibritin ucunda sadece potasyum klorat bırakmışlardır. Bu şekilde İsveçliler günümüzde kullanılan kibriti icad etmişlerdir, ayrıca beyaz fosforun aksine kırmızı fosfor zehirli olmadığı için daha kullanışlı olmuştur. Ülkemiz ise 1929’a kadar kibrit’i Avrupa’dan ithal etmiş sonrasında 1932’de ilk devlet fabrikası kurulmuş 1952’de ise kibrit yapmı işi serbest bırakılmıştır.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image