Kauçuk , Kauçuk buluşu,Kauçuk ne zaman bulundu,Kauçuğu kim buldu,Kauçuğu kim icat etti, Kauçuğun bulunuşu, Kauçuğun icadı,Kauçuğun mucidi

Kauçuk , Kauçuk buluşu,Kauçuk ne zaman bulundu,Kauçuğu kim buldu,Kauçuğu kim icat etti, Kauçuğun bulunuşu, Kauçuğun icadı,Kauçuğun mucidi

Kauçuk’u Kim Buldu?
Zamanının yeni dünyası olan Amerika’da Ağlayan Ağaç manasına gelen Kauçuk ağaç özsuyundan elde edilirken, sentetik kauçuk ise kimyasal endüstri tarafından yağdan üretilmektedir. İki kauçuk da çok yönlü maddeler olarak kullanılmaktadırlar.

Kauçuk ağaçları genellikle, Cava Adası, Brezilya, Meksika, Seyla ve Afrika civarlarında bol suretle yetişmektedir. Genellikle kauçuk, kauçuk ağacına atılan çizikler ile elde edilmektedir, çiziklerden akan süt halinde ağaç özsuyu kuruyup sertleşmesi için bırakılmakta sonrasında ise çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. 20. YY’da ki teknolojik ve kimyasal gelişmeler sonucunda kauçuk yağdan sentetik şekilde üretilebilmiştir.

Günümüzde her sene üretilmekte olan 18 milyon tonluk kauçuğun %67’si sentetik olarak üretilmektedir. Kauçuk 18. YY Johnson Goodyear tarafından bulunmuştur. Goodyear günümüzde kauçuğun babası olarak tanınmaktadır, fakat ünlü lastik üreticisi Goodyear ile bağlantısı yoktur. Doğal üretilen kauçuklarda %3 oranında protein, %97 oranında ise poliisporen bulunmaktadır. Ham olarak üretime sunulan kauçuğa lateks ismi verilmiştir. Lateksler pamuk ya da viskon ile karıştırılmak suretiyle korse, lastik çorap vs. yapımında kullanılabilmektedir. Esnek hale getirilip hortum, giysi yapımında kullanılabilir. Emici ve titreşim özelliği sayesinde otomobillerde ve endüstride sık sık kullanılmaktadır. Ayrıca su geçirmez özelliği sayesinde dalgıç giysisi ve yağmurluklarda, elektrik yalıtkanlığı ile de kablo kaplamada da kullanılmaktadır.

kaucuk-kim-buldu

YouTube Preview Image