kagıt, kagıtın icadı, kagıtın bulunusu, kagıttı kim buldu

kagıt, kagıtın icadı, kagıtın bulunusu, kagıttı kim buldu

Kağıdı Kim Buldu?
Dut ağacı kabuğunu, biraz kenevir ile harmanlayıp üzerine birazcık da kumaş parçası atarak modern kağıdın temelini atan Çin’li memur Ts’ai Lun bulunduğumuz tarihten yaklaşık olarak 2000 yıl önce MS 105 yılında modern kağıdı icat etmiştir. Bütün bu malzemeleri kaynar su içerisinde saatlerce karıştırarak lapa haline getirmiş, sonra bu lapayı ip yardımıyla güneşin altına sererek kurumasını beklemiştir. Böylece ilk kağıt üretimi için geçen zaman dokuz saat olmuştur.

Aslında insanlık üzerine bir şeyler karalamak için hep bir şeyler bulmuşlardır. Geyik derileri bu konuda en fazla kullandıkları yardımcı aletleri olmuşlardır. Geyik derilerinin az bulunmasından sonra daha önemsiz yazılarını kurumuş ağaçların beyaz iç kabuklarına yazmışlardır. Kağıt olarak kullanılan bu araçların tarihi yaklaşık olarak 5000 yıl olarak tahmin edilmektedir.

Fakat asıl ilginç olan şey ise Çin’de 105 yılında bulunan kağıdın pek çok Avrupa ülkesine yaklaşık olarak 1000 sene sonra girmesidir. Kağıdın Avrupa’ya girmesinin ardından ilk kağıt yapma makinesinin yapılmasıyla beraber medeniyetleşme açısından Çin’e kafa tutacak millet ise Fransızlar olmuştur. Bir Fransız bilimci olan Antonie Ferchault de Reaumur ormanda yaptığı kısa bir yürüyüş esnasında yaban arılarının yaptığı kovanı incelerken, kağıt yapımı konusunda aklına muhteşem bir fikir gelmiş ve bunu hemen uygulamaya koyarak günümüzde ki kağıt yapma makinesinin ilk temelini atmıştır. Tarih tam olarak bilinmese bile yaklaşık olarak 18.yy başları dersek yanılmış olmayız.