İzmirli genç bilim insanı Övünç Belirgin,”tek kartta bilgisayar” sistemiyle örneğine çok eksik rastlanan bir mahsul ilerletti.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mekatronik Mühendisliği bölümünde doktorasını yapan 29 yaşındaki Övünç Bariz’in akademik bir alıştırma esnasında incelediği ve “daha iyisini yaparım” diyerek başladığı proje, galibiyet hikayesine dönüştü. Rüzgar ve güneş enerjisi santralleri ayarlamak için gereken hava ölçüm ve kayıt sistemlerini üzere çalışmaya başlayan Bariz’in geliştirdiği bilgisayar, ABD’de düzenlenen konferansta başarılı bulununca ilk yerli “tek kartta bilgisayarın” imal macerası da başladı.

Keskin’in tasarladığı birincil bilgisayarlar, mevcut ürünlere göre fazla daha üstün özelliklere sahip olması nedeniyle enerji şirketlerinin dikkatini çekti. Yılbaşından itibaren satışına başlanacak sistemin bütün dünyada yenilenebilir enerji yatırımlarında seçim nedeni olacağı belirtiliyor. Genç bilim insanı Belirgin’in ürettiği yeni bilgisayar, sadece enerji ölçümünde yok hayatın her alanını etkileyecek reformcu bilgisayarın doğmasına neden oldu.

 Bariz, AA muhabirine yaptığı açıklamada enerji ölçümü için ürettiği bilgisayarın bununla beraber ilk yerli “tek kartta bilgisayar” olduğuna dikkati çekti.

“Tek kartta bilgisayar” kavramının dünyada yeni yeni geliştiğini, bir masa üstü bilgisayarın kasasında yer alan bütün bileşenlerin tek bir kart üstünde sabit olarak tasarlanması tamamen aygıt boyutlarının küçülebildiğini ifade eden Belirgin, enerji tasarrufu ve emniyet açısından diğer sistemlere tarafından daha avantajlı olan bu bilgisayarların hayatın her alanına kolaylıkla girebildiğini söyledi. 

Cepte taşınabilen bilgisayarın televizyon gibi herhangi bir ekrana bağlanarak çalışabildiğini, bir masa üstü bilgisayarla benzer işlevi görebildiğini anlatan Bariz, linux işletim sistemiyle kurgulanan bilgisayarın yerli işletim sistemi Pardus ile çalışması için çalışmaların devam ettiğini açıklama etti.

ÜLKE GÜVENLİĞİ İÇİN DE ÇOK KAYDA DEĞER!

“Bundan Böyle tüm ülkeler kendi bilgisayarlarını üzere çalışma yürütüyor. Yaşanan güvenlik skandalları bilinçsizce yurt dışına bağlı olmanın ne değin zararlı olduğunu gösterdi. Türkiye olarak biz de özel güvenlikleri içinde barındıracak sistemler geliştirmek zorundayız. Geliştirdiğimiz bilgisayar bu ihtiyaca yanıt verebilecek durumda. Milli işletim sistemimiz Pardus’u kullanma hedefimiz var. Tübitak ve Pardus ekibiyle görüşmelerimiz devam ediyor. Onlar da bize takviye oluyor. Yerli teçhizat ve yerli işletim sistemi barındıran cihazlar yapmayı planlıyoruz. Mevcut tasarımımız Linux işletim sistemiyle bir kaç içinde piyasaya çıkmış olacak. Fakat bilhassa halk sektöründe kullanımı için Türkiye’ye özel bir bilgisayar geliştirmek üzere çalışmaya devam edeceğiz.”

Türkiye’nin uzay araştırmaları yapma hedefinin bulunduğuna da göze çarpan eden Keskin, bu çalışmalar için yerli teçhizat ve yazılımların geliştirilmesinin kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekledi.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn