İnsülin ,İnsülin buluşu, İnsülin ne zaman bulundu, İnsülinin bulunuşu,İnsülinin icadı, İnsülinin mucidi, İnsülini kim buldu, İnsülini kim icat etti

İnsülin ,İnsülin buluşu, İnsülin ne zaman bulundu, İnsülinin bulunuşu,İnsülinin icadı, İnsülinin mucidi, İnsülini kim buldu, İnsülini kim icat etti

İnsülini Kim Buldu?
Şeker yada tıp diliyle Diabet hastalığı olarak bilinen hastalığın en önemli ilacıdır. Vücuttadaki şeker oranını dengelemeye yarayan İnsülin, moleküler ağırlığı 5,8 kilodalton olan polipeptit yapılı ve vücut içerisindeki karbonhidat özüştürmesinin düzenlenmesinde kullanılan ve glukagon ile birlikte rol alan bir hormon cinsidir.

1869’da Berlin’de Paul Langerhans isimli bir tıp öğrencisi, mikroskop yardımı ile pankreasın yapısnı incelemiş ve dış salgı dokusunun içinde yayılmış olan ve daha önce görülmeyen bir hücre kümesine rastlamıştır. Bir süre sonra Langerhans’ın buldukları adacıkların sindirimde rolü olabileceği fikrini Eduard Laguesse öne sürmüştür. Birlikte çalışan Oscar Minkowski ve Joseph von Mehring 1889’da pankreası çıkarılan bir köpeğin idrarı üzerinde sineklerin uçuştuğunu görmesinden sonra, idrar da şeker olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Böylece pankreas ve şeker hastalığı arasındaki ilişki saptanmıştır.

1901 yılında da Eugene Opie Langerhans‘ın bulduğu ve Langerhans Adacıkları diye adlandırılan bu adacıkların şeker hastalığıyla arasındaki ilişkiyi açıkca ortaya koymuştur. 1906’da George Ludwig, 1911-12’de E.L. Scott ve 1919’da Israel Kleiner tedavi için çalışmalarda bulunduysa da çalışmaları yarım kalmıştır. Romenlere göre Nicole Paulescu 1921’de aldığı patentle insülinin mucidi sayılsada  Toronto Üniversitesi 1923 yılında Nobel Ödülüne insülin çalışmalarından dolayı layık görülmüştür.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image