Hesap Makinesi Buluşu

hesap makinesi, hesap makinesinin bulunuşu, hesap makinesi buluşu, hesap makinesini kim buldu, hesap makinesi ne zaman bulundu, hesap makinesinin icadı, hesap makinesinin mucidi, hesap makinesi icadı, hesap makinesini kim icat etti

Hesap Makinesini Kim Buldu?
Günümüzün olmazsa olmazlarından hesap makineleri artık o kadar yaygınlaştı ki cep telefonlarında, saatlerde, bilgisayarlarda ve daha birçok yerde var. Yıllardır mucidi yanlış bilinen hesap makinesinin tarihteki gelişim sürecini bir inceleyelim:

İskoçya asıllı olan John Napier, kurduğu dört işlem bağlantısı ile mekanik hesaplamanın ilk adımını attı. Aslında yıllar boyu hesap makinesinin babası Blaise Pascal olarak kabul edildi. Daha sonra ünlü Alman tarihçi Franz Hammer tarafından yapılan araştırmalar neticesinde Pascal’dan 18 yıl önce hesaplama özelliği olan bir saat icat eden Wilhelm Shichkard ismine ulaşıldı.

Shickhard, bu icadı Pascal’dan 18 yıl önce yapmış olmasına karşın, daha gelişmiş bir sistemi vardı. Öyle ki dört işlemi aynı an içerisinde yapabiliyordu.  1957’de gün yüzüne çıkarılan tarihi belgeler neticesinde yıllardır Pascal’ın icat ettiği düşünülen hesap makinesinin aslında ondan 18 yıl önce Shichkard tarafından hem de daha gelişmiş bir biçimde icat edildiği anlaşıldı.

1820’de ise ilk ticari amaçlarla kullanılan hesap makinesi üretildi. Mucidi de Charles Xavier Thomas de Colmar’dı.

Şu anda bizim kullandığımız hesap makineleri o dönemlerdekiyle aynı değildir. Onlar mekanik sistemleri kullanıyordu, biz ise gelişen ve değişen dünya koşuları neticesinde mikroişlemci kullanıyoruz. Mikroişlemcilerin babası olarak bilinen Jack Kilby ve yakın arkadaşları 1967’de mikroişlemcili hesap makinelerini dünyaya duyurdular. Daha sonra Japon elektronik devi Canon ile işbirliği yapan Kilby 1970’te cebe sığan ilk ticari hesap makinesini piyasaya sürdü ve ismine de “Pocketronic” dedi.

İngiliz vatandaşı olan Clive Sinclair ise 1972’de “Sinclair Executive” adını verdiği minicik bir hesap makinesi icat etti. Kilby’nin “Pocketronic” adlı makinesinden daha küçük olan bu makine çok tutulanlar arasında yerini aldı. Hatta öyle ki bazı kesimler cebe sığan ilk hesap makinesi olarak Sinclair Executive’i kabul ediyorlar. Yukarıda bahsedilen iki ayrı makinenin en büyük farkları teknik manadaydı. Mesela; Sinclair elde edilen rakamları LED ekran vasıtası ile gösteriyor, Pocketronic ise ısıya duyarlılık derecesi yüksek kağıda yansıyordu.