helikopter buluşu hakkında bilgi

helikopter, helikopter buluşu, helikopter ne zaman bulundu, helikopteri kim buldu, helikopteri kim icat etti, helikopterin bulunuşu, helikopterin icadı, helikopterin mucidi

Helikopteri kim buldu?
Kısaca bir tanım yapmak gerekirse helikopter; Havada asılı kalabilen, ani manevralar yapabilen, dikine ilerleyen bir nevi uçaktır. Yan yan ve geriye manevra yapabilme özelliği vardır.

Helikopterin bulunuşu yakın bir tarihte olsa da ilk helikopter yapım çalışmaları 500 yıl öncesine dayanmaktadır. Helikopter yapım çalışmalarına çok iyi tanıdığımız bilim adamı Leonardo da Vinci başlamıştır. Ancak 16 yy. teknolojik imkânları helikopter buluşunu tamamlamaya yetmemiştir.

18. Yy. Paucton, ayak kaslarını kullanarak çalışan ilk uçağı buldu. Onun yolunda gitmekte olan Launoy, itici kuvvet olarak yaylı bir mekanizma kullanmayı denedi.

19. Yy. sonlarında doğru, Sör George Cay ley isimli İngiliz bilim adamı aynı şekilde çalışan bir mekanizmayı literatüre kazandırdı. Bu uçak buluşu yerden 30 metre kadar yükselebiliyordu.
Bu yüzyılda uçak mucitlerinin çoğu buhar gücünü kullanmayı düşündü. Mortimer Nelson isimli Amerika asıllı bilim adamı dört bıçaklı 2 motorlu bir uçak tasarladı. Uçağın burnuna ise ileri manevra yapmayı sağlayan bir pervane monte edildi. İlk uçak buluşunun gövdesine paraşüt görevi görmesi amacıyla sağlam bir kumaş yerleştirildi.

Bu çalışmaların hepsini bir araya getirerek skorsky ilk helikopteri yapmış oldu. Yani buldu. Diğer genç bilim adamları da Skorsky’nin yolundan gittiler ve helikopter buluşu gittikçe popüler olmaya başladı. Son olarak Hiller Copter isimli bilim adamı helikopteri icat etmiş oldu. Bize bu önemli buluşu kazandıran bilim adamları saygıyla anıyoruz. Zira helikopterler askeri ve sivil alanda hayat kurtarıyor.

YouTube Preview Image YouTube Preview Image