Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk’ın solar panel şirketi kadar ilk kurulumunu tamamladığı, ömür boyu garantili güneş enerjili çatı projesine farklı bir yaklaşma University of Exeter araştırmacılarından geldi.

Daha önce geliştirilen güneş enerjisini toplamayı amaçlayan camların performanslarının böylece de beklendiği gibi olduğu söylenemez. İyi bir enerji toplama sistemi için kurulması gereken yapı sonrası pencereniz daha çok bir duvara dönüyor çünkü.

İşte bu problemi çözebilmek amacıyla yeni bir usul geliştirmeye çalışan Exeter Üniversitesi araştırmacıları, geliştirdikleri cam blokların içerisinde güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirebilecek fotovoltaik paneller yerleştirdiler ve sırça blok üzerine gelen enerjinin, bu paneller üstünde yoğunlaşmasını sağladılar. Bir mercek görevi gören bu blok enerjinin en yüksek seviyede toplanması ve elektriğe dönüştürülmesini sağlıyor.

Ayrıca ince bağlantılarıyla da bir örüntü oluşturulduğu süre epeyce hoş desenler ortaya çıkabiliyor. Böylece keza şık hem de güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebilen, kendinden ışıklandırılmış (bu yönü bence o kadar iyi olmasa da fazla sevileceği ve bilhassa büyük binalarda kullanılabileceği anlaşılır) ve kalın saydam yapısı dolayısıyla da doğal olarak enerji izolasyonu karşılayan yapısıyla fazla yönlü üstünlük sağlayacak gibi görünüyor. Şimdiye kadar geliştirilmiş prototip projeler içerisinde en iyisi diyebiliriz.

Özellikle yeşil enerjiye yatırım yapan büyük yapılar için çok kullanışlı bir tercih olacak olan bu mahsul şimdilik prototip aşamasında. Henüz bir yerden satın alamıyorsunuz lakin İngiltere’deyseniz eğer özel olarak konuşabilirsiniz.

Üniversite bünyesinden ayrılan bu teşebbüs Build Solar adı aşağıda başlı başına bir şirket olarak hizmet vermeye başlıyor.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn