gramafonun bulunuşu hakkında bilgi

gramafon,gramafon buluşu, gramafon ne zaman bulundu, gramafonun bulunuşu, gramafonun icadı, gramafonun mucidi, gramafonu kim buldu, gramafonu kim icat etti, Emil Berliner

Gramafon’u Kim Buldu?
Gramafon bir diğer ismiyle fonograf, eski Yunan dilinde grammein, “yazmak” ve fone, “ses” kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Gramafon makinesi ile birlikte ses ve müzik kaydı ya da dinlemesi yapılabilmektedir. İlk gramafonun mucidi Alman Emil Berliner‘dir. Berliner 29 Eylül 1887‘de gramafonun patentini almıştır.

Gramafon, yuvarlak ince taş plak ile çalışırken, fonograf bir silindir yardımıyla çalışmaktadır. 1887‘de Thomas Alva Edison tarafından icad edilen fonograf (ilk müzik kutusuda denilmektedir), Berliner’in gramafonunun ilk hali sayılmaktadır. Günümüzde halen kullanılmaktadırlar. İki bölümden (plak ve makine) ibaret olan Gramafon, plaklar üzerine tespit edilen esasları tekrarlamak için kullanılmaktadır.

Plaklar son yıllarda plastikler ile yapılmış olsalarda ilk başlarda gomalaka ve mumlu maddeler kullanılarak yapılmışlardır. Plağın iki yüzünde de helezon biçimde boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklar girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Özel dizayn edilen gramafon iğnesi, bu boşluklar arasında dolaşırken meydana gelen titreşimler sayesinde plağa alınan sesin duyulması sağlanmaktadır. Makinesi ise plağın devamlı aynı hızda dönmesini sağlayan bir motor ve sesi ileten bir bölümden oluşmaktadır. Motor elektrik veya zemberek yardımıyla çalışabilmektedir. İğne ise plak üzerinde dolaştıkça, boşlukların girinti çıkıntısına göre meydana gelen titreşimleri iğnenin bağlı olduğu diyagrama yansıtır ve diyagramda bu sesleri ses kutusu yardımıyla büyüterek dışarı verir.

YouTube Preview Image