görünmez tankın bulunuşu hakkında bilgi

görünmez tank, görünmez tank buluşu, görünmez tank ne zaman bulundu, görünmez tankı kim buldu, görünmez tankı kim icat etti, görünmez tankın bulunuşu, görünmez tankın icadı, görünmez tankın mucidi

Görünmez Tankı Kim Buldu?
Savaş tankını mucidi bir İngiliz’di. Görünmez tank da yine ordu için, kusursuz bir şekilde kamufle olmayı sağlamak amacıyla İngilizler tarafından geliştirilmiştir. Tankların ve askerlerin görünmez olmasını sağlayan bu teknoloji, askerler başta olmak üzere herkesi şaşırtmayı başarmıştır.

Teste katılan bir askerin tank topunun namlusuna baktığı halde sadece çimleri ve ağaçları görmüş olduğunu, orada olmasa bu teknolojiye inanamayacağını söylediği haber İngiliz basınında yer aldı. Çıplak gözle bakıldığında tankı değil, arkasında yer alan görüntüyü yansıtan bu teknolojinin mucidi bir fizik profesörü olan Sir ünvanına sahip John Pendry’dir. Deneyler gizli tutulduğu ve İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından bilim insanları ve ordu mühendislerince de yürütülen proje savaş teknolojisinde bir çığır açma niteliği taşımaktadır.

John Pendry, gizli olarak yürütülen bu testler sonucunda istenilen başarının sağlandığını belirtmiştir. Tankların silikon ile kaplanarak maksimum seviyede yansıtma özelliği kazandırılmakta ve kendisiyle uyum içinde olan kameralar ve projektörler sayesinde ışığın kırılması ve tankın görünmez hale gelmesi sağlanmakta ayrıca etrafındaki manzara görüntüleri de yayınlanmaktadır. Bu sır gibi saklanan proje, daha önce görünmez pelerin kullanarak bu konuda çalışmalar yapan ABD’nin yöntemlerine dayandırılmaktadır.

Profesör Sir John Pendry, görünmez tank projesinin başarıyla gerçekleşmiş olduğunu ancak bir sonraki aşamada onu geliştirmenin zorluğunu belirtti. Bu aşamada amaç, görünmezlik özelliği kazandıran bu maddelere ihtiyaç duymadan tankın görünmezliğini sağlayabilmek olduğunu da belirten Sir John Pendry, önümüzdeki 5 yıl içinde bu teknolojinin kullanılabilir hale geleceğini de söylemiştir.

YouTube Preview Image