Giyotin, Giyotin buluşu,Giyotin ne zaman bulundu,Giyotini kim buldu, Giyotini kim icat etti, Giyotinin bulunuşu, Giyotinin icadı,Giyotinin mucidi

Giyotin, Giyotin buluşu,Giyotin ne zaman bulundu,Giyotini kim buldu, Giyotini kim icat etti, Giyotinin bulunuşu, Giyotinin icadı,Giyotinin mucidi

Giyotin’i Kim Buldu?
Giyotin 18. , 19. ve son olarak 20. YY’da kullanılan idam edilecek mahkumun kafasını üst tarafından kesmek suretiyle idam etmek üzere hazırlanmış bir çeşit idam makinasıdır. Jacques Nicholas Pelletier isimli hırsız 25 Nisan 1792’de ilk kez giyotin kullanılarak idam edilen kişidir.

Giyotin kendini Fransız Devrimi’nde yapılan idamlar ile dünyaya duyurmuştur. Giyotin’den önce bir çok idam aleti bulunmasına karşın, Fransız icadı bu makine standart olarak bir çok ülke tarafından kullanılmıştır. Joseph Ignace Guillotin isimli Fransız Giyotin’i bulmuştur. Aslen doktor olan ve meclis üyesi olan Guillotin gerçekte idam cezalarına karşıdır, bu yüzden idam cezalarının daha insancıl ve daha modern bir şekilde infaz edilmesi için Giyotin isimli aleti icad etmiştir.

Giyotin’den önce ise daha çağdışı olan ve eziyet çektiren kılıç, balta, yakılma, asılma gibi idam çeşitleri bulunuyordu. Devrimi gerçekleştiren Fransa idam aletinide modernleştirmeliydi ki 20 Mart 1792’de Giyotin Fransa’nın resmi idam aleti olarak yasalaştırılmıştır. 1939’da kullanımı durdurulan aleti Fransa 1981’de ki idam cezasının kaldırılmasına kadar kullanmaya devam etmiştir. Antonie Louis isimli Chirurgicale Akademisi üyesi olan bu insanın geliştirdiği “louison” ya da “loisette” isimli alet giyotinin atası olarak bilinmektedir. Giyotinin mucidi olan Guillotin ise aletin kendi adıyla anılmasından rahatsız olmuş ve soyadını değiştirmiştir.

Twin Guillotines