gazetenin bulunuşu hakkında bilgi

gazete, gazetenin bulunuşu, gazete buluşu, gazeteyi kim buldu, gazete ne zaman bulundu, gazetenin icadı, gazetenin mucidi, gazetenin icadı, gazeteyi kim icat etti

Gazeteyi Kim Buldu?
Gazetenin çıkış amacı haberlerin duyurulması amacına dayanır. Gazeteler gelip geçen yolculardan, ya da hükümet tarafından elde edilen kaynakları büyük boy kağıda basarak bütün halkın okuması için duvara asılırdı. Tabiî ki bu tam anlamıyla bir gazete değildi. Gerçek anlamdaki gazete yanına alıp okuyabileceğin bir yapıya sahip olmalıdır. İlk gazetenin tarihine bakılırsa bu bilgilere göre 1300 yıllara kadar uzanır. İlk kağıdı Çinliler ürettiği gibi gazeteyi de ilk Çinliler üretmiştir. İlk Gazetenin adı “Tching Pao” yani başkent haberleridir.

Belirli aralıklarla yayınlanan haberleri oyuculara duyurmak amacıyla ilk iki gazete, Almanya’da 1609 yılının Ocak ayında yayınlandı. Aviso Relation oder Zeitung 15 Ocak’ta ilk sayısını çıkartarak gazete haftalık olarak yayınlanmaya başladı. Aviso Rekution oder Zeitung’utı ilk sayısı 15 Ocak 1609 günü Aşağı Saksonya’nın Wolfenküttet kentinde yayınlandı. Bu yayınlar 1616 yılına kadar sürdü. 4 yıl ara verilen gazete yayınına Elias Holwein gazeteyi tekrar yayına koyarak başlattı.

İlk günlük gazeteyi “Einkommenden Zeitungen” adıyla Timotheus Ritzsch tarafından 1650 yılının Temmuz ve Eylül ayları arasında Almanya’nın Leipzig kentinde yayınlandı.

Gazeteler yayım saati, yayım süresi, konuları ve dağıtıldıkları bölgelere göre gruplandırılabilirler.

Yayımlandığı saate göre sabah gazetesi, akşam gazetesi, yayımlanma sıklığına göre günlük gazete, haftalık gazete gibi bölümlere ayrılabilir. Hitap ettiği kitleye göre ve dağıtımının yapıldığı alana göre yerel, ulusal ya da uluslararası gazete, olarak. Genel olaylarla ilgili haber ve bilgi veren genel içerikli gazetelerin yanı sıra yalnızca belirli konuları işleyen veya kesimleri ilgilendiren gazeteler de vardır.