Araştırmacılara göre ayakla oynanan top oyunlarının Sümerlere kadar vardığı bilinmektedir.

Futbol 11’er kişiden oluşan iki takım arasında oynanan bir spor dalıdır. Büyük bir uğraş gerektiren ve takımdan kopmadan oynanması gereken bir spordur. Futbol oyuncularının hepsinin başarılı oldukları alanlarda mevkileri vardır bunlar; Kaleci, savunma, orta saha ve hücum oyuncusu olarak adlandılırır.

Futbolu ilk oynayan ulus Çinlilerdir. Futbol M.Ö 2500 yıllarında Çin’de futbola benzer bir oyun oynanırken ortaya çıkmıştır. Bu oyun yere dikilmiş iki mızrak arasından bir topu atarak geçirmek amacıyla yapıldığı bilinmektedir.

M.Ö 2500 yıllarından günümüze kadar gelmiş deri ya da ketenden yapılmış toplar vardır bu toplar;7,5 santimetre çapındadır. Günümüz futbol topu yuvarlak bir deriden elde edilmiş,  çevresi en çok 70 santimetre, en az 68 santimetre, ağırlığı oyunun başlangıcında en çok 450 gram, en az 410 gramdır.

Adidas’ın kurucusu Adolf Adi Dassler,1963’te futbol topu üretimine girerek bu konuda öncü bir rol almıştır.

Günümüz modern futbolunun temeli ise Romalı askerler arasında oynanan ”Harpastum” adlı oyundur. Günümüz futbolu şuan ki halini İngiltere’den almıştır. İlk futbol kuralı 1841’de futbol topu tam olarak bir küre biçiminde kabul edilmiştir.

Dünya Tarhi’nin İlk FUTBOL TAKIMI

YouTube Preview Image

İlk futbol topu ve değişimi

YouTube Preview Image

İlk Futbolcu

YouTube Preview Image
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn