fotosel, fotoselin bulunuşu, fotoselin icadı, fotoseli kim buldu, fotosel ne zaman bulundu

fotosel, fotoselin bulunuşu, fotoselin icadı, fotoseli kim buldu, fotosel ne zaman bulundu

Fotoseli Kim Buldu?
İngiliz Posta İdaresin de çalışan  Joseph May  adlı telgraf memeur 1861 de bir rastlantı sonucunda bulmuştur. Fotosel  fotoelektirk pil denen aygıtları çalıştırma pirensibiyle, elektirik devreleri üzerindeki etkisine dayanır. Gerçekten de görünen ışık, kızılötesi ve morötesi gibi görünmeyen dalga boylarındaki ışınları belirli koşullarda elektirik devrelerinde bazı değişiklikler yaratır. İki madde arasındaki potansiyel farkı doğurur, bazı maddeler elektirik iletkenliğini değiştirir. Buda elektron salmasına yol açar buna da (Fotoemisyon) denir.

Kısaca bu düzenek ışık enerjisiyle çalışan bir elektirik üretecine dönüşür. Fotopil  denen bu düzenekler güneş ışığını doğrudan elektirik enerjisine dönüşütüre bilen güneş pilleri yapımın da kullanılır. Fotovoltaik etkiyi metal levhaları bir sıvıyla biribirnden ayıran Edmond Becqurel (1820-1891) bulmuştur. Fotosel karanlıkta kaldığı zaman katottan anota doğru pek az elektron akar ama sezyum lehvanın üzerine ışık düştüğü anda bu elementin atomları dış kabuğundaki elektronlar hızla serbest kalmaya başlar. Böylece anottaki pozitif gerilim bu eksi yükü elektronlara çeker ve iki elektrot arasında büyük bir elektron yani elektirik akımı doğar. Gelen ışıgın şiddeti  ne kadar fazlaysa akım da o kadar güçlüdür.

Fotosel günümüzde yaygın olarak kullanılır, sinema filimlerinde sessi, filmin kenarındaki ses kuşağı tarayan ışığın bir Fotosel üzerine düşmesiyle elde edilir. Fotosel ayrıca hırsız alarm sistemlerinde, fotograf makinalarında pozometrelerde  Fotosel otomatik olarak açılıp kapanma da ve otomatik kapılarda, sokak lambalarında hava kararınca kendiliğinden yanmayı sağlayan sistemlerde Fotosel  devreye girer.